A gyerekek körében igen népszerűek a különböző foglalkozások, sokan már egész kicsi korukban eldöntik, mik lesznek, ha nagyok lesznek. Ismereteiket és tapasztalataikat legjobban úgy bővíthetjük, ha megmutatjuk nekik közelebbről ezeket a foglalkozásokat.
„Tűzoltó leszel s katona!”- mondja József Attila is. A legtöbb óvodás szívesen lenne – ha csak egy napra is – tűzoltó, rendőr, mentős, orvos vagy ápoló. Fontos a gyermekeknek bemutatni ezeket a segítő foglalkozásokat. Erre kiváló eszköz egy projekt, melyet jeles nap köré is szőhetünk.
Április 24. A rendőrség napja
Május 4. A tűzoltók napja
Május 10. A mentősök napja
Ötletek a projekt megvalósításához az Éves NAP-TÁROGATÓ című szakkönyvünkből:
- Interaktív közlekedési játék: A www.okosdoboz.hu oldalról listázzuk ki az 1. osztályos környezetismeret gyakorló feladatokat és kattintsunk a Földön, vízen, levegőben c. játékra.
- Hívjunk meg rendőrt, mentőst az óvodába, kérjük meg őket, hogy mutassanak meg pár eszközt, ruhadarabot, amit a mindennapok során használnak. Látogassunk el egy tűzoltó állomásra, figyeljük meg, milyen elemekből áll a tűzoltó autó.
Testrészek játék: Készítsünk nagyméretű csomagolópapírra egy gyermek nagyságú testkörvonalat (akár egy gyermek hanyatt ráfekhet, és körberajzolhatjuk közösen), rögzítsük fel a csoportba, jól látható helyre. Készítsünk hozzá 3 db lelaminált piros keresztet, tegyünk gumiragasztót a hátára. Feladat: nevezd meg, hol van „seb” (a piros kereszt) a páciensen! Nehezítésként mondjuk mi, hogy hová helyezze a piros keresztet! (pl. Józsika ajtó felöli karján vagy egy seb).
- Hallgassunk szirénákat (ITT ELÉRHETŐ EGY VIDEÓ), beszéljük meg, mi a teendő közlekedés közben, ha megkülönböztető jelzést használó jármű érkezik.
- Készítsünk akadálypályát a torna során! Vezessük le síppal a mozgást, mintha egy kiképzés lenne rendőrök/tűzoltók számára. Igyekezzünk változatos mozgásformákra „kényszeríteni” a gyerekeket (kúszás, mászás, ugrás stb).
- Gyűjtsünk tapasztalatokat a tűzről. Kérjük a szülők segítségét, keressünk kijelölt tűzrakó helyet, ahol biztonságosan gyújthatunk egy kisebb tábortüzet.
- Beszéljük meg, mit kell tenni baj esetén: felnőttnek kell szólni, kit kell felhívni (hogyan), mit kell mondani.
Készítsünk sztetoszkópot! Eszközök: hajpánt, fehér és piros filc anyag, fehér szalag, ragasztó, olló. A hajpánt két végére ragasszunk egy-egy darab fehér filc anyagot (ezt a részt rakjuk majd a fülhöz), úgy, hogy ne legyen hegyes a vége. A hajpántra, körülbelül középre ragasszuk fel a szalagot (kb. 20 cm hosszú legyen). A szalag másik végére ragasszunk egy fehér kört, aminek piros kereszt van mindkét oldalán. Ez lesz az a része, amit a „páciens” mellkasára kell illeszteni. Indulhat a játék!
- Ajánlott zenehallgatás, dalok: Rendőr Induló (Youtube-on elérhető); Tüzes viszek (ÉZÓ 102.); Gólya, gólya (ÉZÓ 265.); Gryllus Vilmos – Orvos
- Ajánlott irodalmi tartalom: Donászy Magda – Tapsi és a villanyrendőr; Az aranyparázs; A varga, a szikra meg a bab; Hanula Erika – A gyógyító állat (Relaxmesék – lazító, csendesítő mesék óvodába, iskolába); Turbuly Lilla – Doktor bácsi; Móra Ferenc – A jó orvosság
Az Éves NAP-TÁROGATÓ szakkönyvünk több mint 64 jeles napot tartalmaz, változatos ötletekkel, az év minden napjára. BŐVEBB INFORMÁCIÓ ITT.