Van az úgy, hogy az ember unja magát. A napi rutin, a sok év tanítás bizony néha fásulttá tesz. Biztosan mindenkinek megvan ezekre a helyzetekre a megfelelő stratégiája, de hiszem, ha megosztjuk egymással az ötleteinket még könnyebben át tudunk lendülni ezeken a pillanatokon.A hang- és betűtanításnak meghatározott folyamata van, bármilyen olvasástanítási módszerről beszélünk. Ebbe természetesen nem nyúlhatunk bele és nem alakíthatjuk át, de időről időre érdekesebbé tehetjük. A mai kor gyermekeinek pedig kifejezetten kell a változatosság.
A dupla magyarórák és az, hogy a tantárgyak nagy részét én tanítom, nagy segítségemre vannak. Ha a tanmenetet megnézzük és egy hétre előre tervezünk, tudjuk úgy alakítani a tanórákat, hogy beleférjenek ilyen alkotó napok, órák is.
A h hang tanításánál vetettem be a következő ötletet.
Én egy hangoztató-elemző-összetevő módszert használó, szótagoltató olvasókönyvből tanítok jelenleg, és a hívókép ennél a könyvnél a hajó. Ha más hívóképünk van, akkor a gyakorló időszakban vehetjük elő ezt a feladatot.
Miután végigmentünk a módszer által előírt fontos lépéseken, mindenkinek kiosztottam egy A4-es fénymásoló papírt, amiből hajót hajtogattunk. A gyerekeknek már viszonylag hamar megtanítottam hogyan vágunk négyzetet belőle, de ha nem akarjuk, hogy ezzel is menjen az idő, akkor mindenképpen vágjuk le előre a lapokat.
Ez egy egyszerűbb vitorlás, az első osztályosokkal is könnyedén el tudjuk készíteni. Ezen a linken a pontos leírást és a hozzá való videót is megnézhetitek:
http://krokotak.com/2017/05/paper-boats/
S ha már a festékek is előkerültek, gyakorolhatjuk a vízfesték használatát, a színek keverését, és egy A4-es rajzlapra elkészíthetjük a hátteret is. Száradás után felragasztjuk a hajókat, s máris csodás dekorációt készítettünk a faliújságra.
Mindez természetesen pontos előkészítést igényel, és jó, ha legalább 3 egymást követő tanórán mi vagyunk a gyerekekkel.
Nagyobbaknál kereshetünk hozzá mesét az interneten. A mesékhez készítsünk szövegértő feladatokat, feladatlapot, majd kiegészítésként készítsük el ugyanúgy hozzá a hajót.
Alkalmazhatjuk az ly, j gyakorlásánál is. Ebben az esetben uszályt is csináljunk és pl. gyűjthetnek hozzá szavakat, meg is rajzolhatják ki való a hajóra, ki az uszályra.
A víz világnapján pedig nagyon szép dekorációt készíthetünk a folyosóra vagy az osztályterembe.
A lehetőségek tárháza végtelen, és csodaszép dolgok születnek, majd meglátjátok.
Hozzávalók:
- Jókedv (ez nagyon jól jön, amikor már mindenki a füléig is festékes)
- A4-es famentes rajzlap
- A4-es fénymásolólap
- vízfesték
- nagy ecset
Porteleki Sára