Készítette: Szélinger Henriett
Régi, klasszikus, de ma is gyakorlatban lévő elfoglaltság lehet a gyerekek körében a szövés. Mi felnőttek is szívesen bújtatjuk a fonalat szövőkereten, vagy akár karton lapon keresztül is, várva, hogy kialakuljon végleges formája. A szövés fogalma egyébként egyfajta kézi vagy gépi eljárást foglal magában, amikor a felhasznált fonalak feldolgozásra kerülnek. Ilyenkor egymással derékszögben keresztezik őket és a megfelelő tartás érdekében össze is fűzik. A szövés eredménye pedig a szövet vagy szőttes lesz.
Ezt a technikát kipróbálhatjuk papírlapok, papírcsíkok segítségével is és szinte biztos, hogy különleges hatású alkotást kapunk, nem beszélve arról, hányféle területet fejleszthetünk vele. A papírszövés tehát egy rendkívül hasznos kézműves tevékenység. Egyrészről jó szórakozás, akár művészi alkotások létrehozása is lehet, másrészről fejleszti a kreativitást, a koncentrációt és olyan képességeket, mint a téri orientáció, finommotorika, szerialitás, szem-kéz koordináció. Papírszövés kapcsán ne gondoljuk most a hagyományos, jól megszokott fűzőlapokra (azok is nagyon jók), hanem, hogy a megszokott formától eltérve találunk érdekes megoldásokat e technikára is.
A tevékenységhez papírcsíkokra van szükségünk, amiket akár az asztalra is ragaszthatunk ideiglenesen, de papírkeretben is végezhetjük a bújtatást. A munkafolyamat egyszerű: a keresztcsíkokat egyszer alul, egyszer felül dugjuk be.
Ha nagyobb lyukakat vágunk a bújtatáshoz, akár kisebbekkel is kipróbálhatjuk a technikát.
A papírkeret úgy alakítható ki a legegyszerűbben, ha a lapot ketté hajtjuk és a hajtás mentén bevagdossuk, de nem teljesen végig vágva.
Nem szükséges, hogy egyformán szélesek legyenek a papírcsíkok, amiket majd bújtatni fogunk. Kimondottan szép hatást érhetünk el, ha különböző szélességű csíkokkal dolgozunk, sőt még olló használata sem fontos, hiszen téphetjük is őket. Bátran, szabadon használjuk a színes papírokat!
A papírszövés remek szórakozást nyújt a gyerekeknek, és bármilyen maradék papírt felhasználhatunk hozzá, sőt annál érdekesebb, szebb lesz az eredmény, minél változatosabb papírokat használunk hozzá. Választhatunk akár újságpapírt, vagy mintás papírt, vagy a gyerekek által előzőleg megrajzolt, kidíszített papírok is.
Érdekes hatást úgy is elérhetünk, ha a bevágásokkal játszunk. Itt is eltérhetünk a megszokottól és akár hullámvonalat, akár egyéb formát, mintát is belevághatunk a keretnek szánt lapba. Ezeken keresztül is érdekes lesz a csíkok befűzése.
A következő dolog, amivel játszhatunk a papírszövés használatakor, az az, hogy formákat hozunk létre vagy eleve formára vágott sablonokba, képekbe fűzik bele a gyerekek a papírcsíkokat.
Esetleg az elkészült, megfűzött hagyományos alkotásokra ráragaszthatunk egy másik színes lapot, amiből előzőleg bármilyen formát kivágunk.
Hagyományos vagy rendhagyó papírokat vagy mintát használunk is, a papírszövéssel ízléses, különleges hatásokat érhetünk el és jó időre leköthetjük vele a gyerekeket.
Még több ötlet itt: https://neteducatio.hu/uzlet/apro-kezek-nagy-muveszek/
Képek forrása:
https://hu.pinterest.com/pin/357191814195428424/
http://3.bp.blogspot.com/_a4T3qleNpuM/SxLr_u2YnLI/AAAAAAAAAQM/c1_9nMW4VF4/s1600/IMG_8891.JPG
https://hu.pinterest.com/pin/514325219918926606/
https://www.flickr.com/photos/lindavin/6012597512/in/photostream/
https://nettic.info/crafts-for-kids/
https://htsart.wordpress.com/2015/03/01/2nd-grade-birdhouses-2/