Szerző: Szélinger Henrietta
A művészeti- vagy vizuális alkotás és annak folyamata csodálatos élmény- és tapasztalatszerzési lehetőség mindenkinek, de főleg a gyerekek.
Az egyik, talán legolcsóbb alapanyag, melyet nagyon sokféleképpen ki tudunk használni az óvodában, az a papírtányér. Adott formája miatt is olyan dolgokra inspirálhatja a gyerekeket, amire esetleg a hagyományos rajzlap nem, vagy éppen azt érdekes kipróbálni rajta, hogy milyen lehet ugyanazon dolgot két különböző formán és felületen megalkotni.
Viszonylag jó áron lehet beszerezni nagyobb mennyiséget, bármelyik hipermarketben is a papírtányérokból. E sokoldalú eszköz, akár ünnephez, évszakhoz, de nagyon sok projekthez is nagyszerűen felhasználható, így jó, ha egész évre beraktározunk belőle. Aktuális ajtókoszorúktól kezdve a bolygók megfestésén keresztül, állatok megformázásán át, széles a lehetőség. Megannyi szórakoztató dolog van, amit egy kis festékkel vagy néhány vágással létrehozhatunk ezen alapanyagból. Az internet kínálta lehetőségek tárháza folyamatosan növekszik és mindegyik korcsoportnak találunk megfelelőt a fejlettségi szintjéhez igazítva, legyen az óvodás vagy kisiskolás korú, szóval e sokoldalú alapanyagból érdemes beszerezni akár a nyári szünetre is nagyobb mennyiséget, mert biztos, hogy kedvüket lelik majd a vele, rajta való alkotásban a gyerekek.
Néhány egyszerű és mutatós vizuális ötlet:
Mandala vagy körkörös sorminta készíthető fülpucoló pálca vagy hengeres végű szivacs és festék segítségével:
Színezzük be erősen a papírtányért zsírkrétával, majd fessük le jól fedő sötét festékkel. Száradás után mehet a jól ismert visszakaparós technika, csak itt érdekes lehet, hogy a mintákat kör alakra véssük.
Ha levágjuk a papírtányér bordázott szélét és kivágunk a formából egy kisebb darabot, remek nyaklánc lehet belőle színezés, dekorálás után.
Egyszerű, absztrakt mintákat is létrehozhatnak a gyerekek fekete filctoll és festék használatával, a fantáziájukra, ízlésükre bízva a végeredményt.
Nyári kalapkát (vagy „tündér fejfedőt”) úgy készíthetünk, hogy középről kifele haladva bevágjuk sugár-szerűen a tányért és felhajtjuk a kis belső háromszögeket. Díszítsük ki sok-sok papír virággal, levéllel.
Rengeteg állatot mintázhatunk papírtányérból, mi most a ráját választottuk, mert nálunk ő a kedvenc.
Virágokat vagy ajtóra koszorúkat készíteni örök témalehetőség és bármely évszakhoz igazíthatjuk. Papírtányérból is jól mutatnak ezek a dolgok. A koszorúnál itt is a bordázott szélét használjuk. Szép pasztell vagy halvány színnel fessük le, majd erre selyempapírból tépéssel alakított köröket ragasszunk. A virág pedig 4 tányérból készült, melyekből egyre kisebb virágokat vágjunk ki, fessük le, majd ragasszuk egymásra úgy, hogy a szirmok szélét kissé hajtsuk be.
Az alkotás örömét összeköthetjük a játékkal, a mesével is, így akár meseszereplőket is készíthetünk belőle, melyekkel remek szórakozás lesz a bábozás is.
Papírtányért a vizuális lehetőségeken túl mozgásos és/vagy logikai játékokhoz is használhatjuk. Egyik ilyen lehetőség, ha két csapatban a gyerekek váltóversenyben, feladatokat is megoldanak. Például: futnak a pálya végére, ahol összekevert ábrákat kell egyesével átrendezniük úgy, hogy egyszerre csak egyet változtathat a soron következő futó és a végeredménynek úgy kell kinéznie, hogy az egyes sorokban azonos ábrák legyenek (mint a Rubik kockánál).
Esetleg megfelelően sorba rendezhetnek összekevert papírtányérokat, melyekre előzőleg számokat rajzoltunk, írtunk. Ha ebből két sorozatot készítünk, akár versengés is kialakulhat gyerekek között, de ezt csak a nagyon motivált és rátermett gyerekekkel játsszuk!
Sok-sok lehetőséget rejt még alkotásra ez az alapanyag. Mi például holnap léghajó ballonjának fogjuk használni, melyet kifesthetnek a gyerekek kedvükre és száradás után madzagokon lelógatunk majd róla kosár formára vágott barna kartont is. (Aki szeretné, bele rajzolhatja, kivel repülne együtt egy léghajón.
Készítette: Szélinger Henriett
Még több ötletet Szélinger Henitől itt talál: https://neteducatio.hu/uzlet/apro-kezek-nagy-muveszek/