Szorítják a keretek, nem áll távol Öntől a játék? Esetleg nem tud mit kezdeni tanulói lustaságával a tanórán? Nagyok a különbségek az osztályteremben?
Ezekre és még sok másra kínál Önnek megoldást a magyarul „eljátéskosításra” keresztelt módszer. Eredeti és ismertebb nevén a gamification a wikipédia megfogalmazásában nem más, mint „az angol game ’játék’ szóból és a ‑fication ’valamilyenné alakítás’ végződésből, […] játékelemek alkalmazását jelenti az élet játékon kívüli területein, hogy a folyamatokat még érdekesebbé és lebilincselőbbé tegye. A gamificationt elsődlegesen az online térben szokták alkalmazni, de az eredeti koncepció nem zárja ki az offline alkalmazási lehetőségeket sem.”
Ez a technika a 2010-es évek elején, a marketing területén jelent meg a legszélesebb körben, de néhány szemfüles tanár úgy gondolta, hogy felhasználható lehet a tanórákon is. De mégis hogyan? És mit jelenthet ez az oktatásban?
Tanár helyett játékvezető vagy facilitátor, jegyek helyett pontok és jelvények osztása, ezek nem a leghétköznapibb tanulási struktúrák. Mi lehet vajon az oka annak, hogy imádják a gyerekek és pedagógusok egyaránt?
A játékosítás az oktatásban 3 fontos tényezőre épít: A vágyott feladatokért megszerezhető jutalmakra, a versengésre és az érdemjegyektől való félelem okozta nyomás csökkentésére. A jutalmak sokfélék lehetnek:
- pontok,
- jelvények,
- újabb szintre lépés,
- folyamat állapotát jelző csík feltöltődése,
- virtuális fizetőeszközök,
- ranglistás helyezések, státuszjutalmak,
- kedvezmények,
- különleges kiváltságok.
Ezeket könnyűszerrel átválthatjuk jegyekre, mégis valami egészen különleges dolog veheti kezdetét az óráinkon, és ami még fontosabb, azokon kívül is. A modern gyerekek teljesítményét szignifikánsan emeli ennek a módszernek a használata.
Ha úgy érzi, hogy kedvet kapott és kipróbálná a módszert, vadonatúj, Magyarországon egyedülálló, e-learning gamification képzésünk lépésről lépésre vezeti végig az úton az előkészületektől a rendszer transzformálásáig. Képzésünk 15 órás, így 15 kreditet is ér Önnek. Ne habozzon, próbálja ki most és higgye el, órái fenekestől felfordulnak. A jó értelemben persze.
Váczi Dorka