Az időjárás nagyon sok sérülés okozója lehet. Nyáron több szempontból is oda kell figyelni, mert az önfeledten játszó gyermek nem veszi észre a veszélyeket.
Elsősorban amennyiben a gyermeket napra visszük, minden esetben válasszuk meg annak időpontját, kerüljük a déli órákat, másrészt tartsunk szüneteket hűvös árnyékos helyen. Adjunk rá sapkát a napszúrás elkerülése érdekében, és védjük a bőrét magas faktorú naptejjel, mert a gyermekek bőre érzékeny, igen hamar megégnek. Kerüljük a napolajokat, és amikor bekentük a gyermeket, mindenképp várjunk addig, amíg beszívja a bőre, mert az síkossá válik, így nagyobb az elesés és leesés kockázata, főleg játszótéri játékokról pl.: mászóka. A gyermeket félóránként itassuk meg!
A kiszáradás gyermekeknél gyorsan kialakulhat, és súlyos állapotot eredményezhet, sokszor egy-egy lázas állapot vagy hasmenés után rögtön nem is gondolunk erre. Pedig a gyermek itatására oda kell figyelni minden nap, amennyiben kiszáradásra hajlamosító helyzet áll fenn, ennek forszírozása igen fontos.
Alapvetően ismerni kell a gyermek életkorának és súlyának megfelelő napi folyadékmennyiséget, és törekedni kell rá, hogy a gyermek mindennap ezt megigya.
Folyadéknak adhatunk vizet, gyermekteát cukor nélkül, egészséges gyümölcsleveket vagy szörpöket, tejet, junor italokat (tejalapú tápszerkiegészítők), mindemellett a levesek fogyasztása is javasolt.
Nyáron szigorúan figyelni kell a gyermek itatására, főleg ha a napon tartózkodik, és fizikai tevékenységet végez!
Páll Nikoletta