- Hópehely, jégcsap és jégvirág
A hó 0 °C alatt képződött csapadék, amely vízpárát tartalmazó levegő további lehűlésével jön létre, amikor a képződött jégrészecskékre kristályosan további jégrészecskék fagynak, majd hókristállyá egyesülnek.
készítette: Karczewicz Ágnes
A hópehely kialakulása egy felhőkben szálló porszemmel kezdődik, amelyre rárakódik a levegőben található vízpára. Ez zuhanás közben jéggé fagy, és hatoldalú testté formálódik, amely tovább növekszik, amikor a hőmérséklet eléri a mínusz 12 Celsius-fokot. A hideg és meleg levegő váltakozása tovább növeli a hópelyhet. A közhiedelem szerint nincs két egyforma hópehely.
Zúzmara: Keletkezésének feltétele a ködös, fagyos időjárás, melyhez különböző erősségű légmozgás is társulhat. 3 fajtáját különböztetünk meg:
Durva zúzmara: Legalább mérsékelt, vagy erős szélben, túlhűlt vízcseppekből, ködcseppekből keletkezik. Keletkezését tehát megelőzi egy ködképződés. A lerakódás a tárgyak szél felőli oldalán nagyon vastaggá nőhet és ilyenkor tollakhoz hasonló kinövések jellemzik, amelyek a széllel szembe néznek. A durva zúzmara erősen tapad a tárgyak felszínéhez, egyenetlen összetételű, üvegszerű, de nem átlátszó képződmény.
Finom zúzmara: Jégkristályokból, jégtűkből álló, viszonylag vékony, könnyen lerázható kristályos réteg, amely szélcsendben vagy gyenge légáramlásban keletkezik és a tárgyak felszínét közel egyenletesen borítja. Általában –8° C alatti hőmérsékleten jön létre.
Jeges (tollas) zúzmara: Az általa bevont tárgyak felszínén tömören összefüggő, amorf szerkezetű, általában átlátszó réteget képez, amely igen erősen tapad Kialakulása 0 és –3° C között a legvalószínűbb
Jég: a fagyponton vagy még nagyobb hidegben szilárddá vált víz.
Szólások és közmondások:
- A jégre mén (megy,) ha mindjárt belehal is. .
- A jég is ott szakad, a hol a legvékonyabb. .
- Búsul, mint kinek szőlőjét elverte a jég.
- Csak egyszer megyen kecske a jégre.
- Hideg, mint a jég.
- Itt a vége, tedd a jégre, csusszál vele Bátaszékre. (Vége a mesének.)
- Jég hátán építette házát. .
- Jég hátán is elél.
- Jégre csalták.
- Jégre metszett kép, nem sokáig ép.
- Kemény, mint a jég
- Neki megy, ha a jég letörik is alatta.
- Tapogatva járdogál, mint róka a jegen.
- Vékony, mint a jég. .
Jégvirág nem más, mint speciális körülmények között képződő zúzmara, az egyik ilyen elengedhetetlen tényező pedig a vékony, alacsony hőszigetelő képességű ablaküveg. A jégvirág, a fűtött helyiségek ablakainak belső felületén jelenik meg a téli hidegben, amikor a kinti hőmérséklet nulla fok alá esik. A meleg levegő az ablak közelében lehűl, csökken a nedvességfelvevő képessége. Ezért az ablakon lecsapódik a vízgőz, vagyis a pára. Ez fagy meg az üvegen, és képez szabályos szerkezetű jégkristályokat, amik mérete a levegő páratartalmától függ. Minél párásabb a szoba levegője, annál nagyobb és bonyolultabb jégvirágok növik be az ablakot.
A jégcsapok többnyire hegyes, kúp alakú jégképződmények, amelyek akkor keletkeznek, amikor napsütés vagy más hőforrás hatására egy helyen, például háztetőn összegyűlt hó olvadni kezd, de a lecsepegő olvadékvíz egy része a fagypont alatti levegő hatására újra megfagy.
Ajánlott zenehallgatás (szabad tánc pl fehér kendőkkel, selyempapírral, szalaggal )
- Hópelyhek tánca (Debussy)
- Diótörő: Hópelyhek tánca (Csajkovszkij)
Játékok kint:
- Hóangyal készítése
- Gyerkőc a felnőtt lábnyomában próbál lépdelni
- Ásunk egy kis gödröt a hóba, és kijelölt távolságból hógolyóval megpróbálunk beletalálni.
- Hóbuckákból készítsünk szlalompályát!
- Felsorakoztatunk üres műanyag palackokat a hóba. Ki hányat tud eltalálni és felborítani hógolyóval?
- Hógolyókészítő verseny: mindenki kap egy pici hógolyót, elkezdi görgetni, ha lejár az idő, összehasonlítjuk, kié a legnagyobb.
- Kincskeresés a hóban. Rejtsünk el néhány színes játékot egy nagy kupac hóba! A gyerkőcök keressék meg! Adjunk nekik kislapátot!
Porcelán gyurma receptje:
Hozzávalók:
1 csésze szódabikarbóna
1/2 csésze kukoricakeményítő
3/4 csésze víz
A porokat összekeverjük, majd a vizet hozzáadva elkeverjük. Alacsony lángon “főzzük”, míg sűrű gyurma állagú nem lesz. Ezután fóliába kaparjuk, és abba becsomagolva hagyjuk kihűlni. Formázás után kb. 80 fokra előmelegített sütőben lehet szárítani 1 órát, közben megforgatva. Figyelem! Nem sütni, csak szárítani, mert akkor megbarnul.
Az olvadó hóember
Az elkészítéshez szükséged lesz: szódabikarbónára, vízre és esetlegcsillámporra
A csillámport, vizet, szódabikarbónát keverd össze, amíg “gyurma” állagú nem lesz és gömbölyítsetek belőle hóembert, majd tegyétek mélyhűtőbe! mélyhűtőbe!
Amikor megszilárdultak a hóemberek tegyétek egy mélyebb tálba és szemcseppentővel csöpögtessetek a hóemberekre ecetet!
Befejezésül ugyan nem hóemberes, de legalább hógolyós recept:
Hozzávalók:
- 50 dkg túró
- 2 tasak vaníliás cukor
- 50 dkg porcukor
- 3 zacskó kókuszreszelék
- 2 citrom
Elkészítése:
A túrót egy tálba öntjük és alaposan áttörjük (én erre egy krumpli törőt használtam). Hozzáadjuk a vaníliás cukrot, a porcukrot, a kókuszreszeléket és a reszelt citromhéját.
Jól összedolgozzuk. Egy tányérba szórjuk a maradék kókuszreszeléket.
Kisebb diónyi golyókat sodrunk a két tenyerünk között, majd megforgatjuk a kókuszreszelékben.