Az óvodában és a kisiskolában is nagyon fontos az egészséges életmódra nevelés, ennek részeként a helyes higiénés szokások kialakítása.
Kezeinken körülbelül 200 különböző baktérium törzs tanyázik, ezek mindegyike milliós létszámban képviselteti magát.[1] Természetesen ezek közül nem mind jelent veszélyt a számunkra, de ettől függetlenül nem árt a helyes és rendszeres kézmosás (főként evés előtt, mosdóhasználat után, tömegközlekedési eszközökön való utazást követően, illetve influenzás időszakban különösen). Pedagógusként fontos a mintanyújtás, illetve, hogy megtanítsuk ennek fontosságát neveltjeinknek is.
Hogyan kell kezet mosni? A kézmosás 5 lépése:[2]
- Nedvesítsük meg kezünket, meleg vizet használjunk.
- Szappanozzuk be. A kézmosáshoz megfelel a közönséges, nem antibakteriális szappan is.
- Dörzsöljük át kezünket legalább 20 másodpercig. Mossuk meg a tenyeret, a kézfejet, a csuklót, az ujjak közét és a köröm alatt is, utóbbihoz használjunk körömkefét. A gyerekek mérhetik a szükséges időt úgy is, hogy közben egy megfelelő hosszúságú dalt elénekelnek.
- Öblítsük le a kezet bő, folyó vízzel.
- Tiszta és száraz törülközővel szárítsuk meg, vagy ennek hiányában rázzuk a kezünket a levegőben, amíg meg nem szárad.
A kisgyermekek esetében legkönnyebben a mesén, a játékon át vezet az út. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány mesét, verset, játékot, melyek kapcsolhatóak a kézmosáshoz, a tisztálkodáshoz.
Lackfi János: KÉZMOSÓS, FOGMOSÓS*
Mossunk szépen sorban mindent,
csak a kezet, ne az inget!
Szappanozzuk, úgy lesz tisztább,
fut a piszok, köszön: “viszlát!”.
Fogkrém kell a fogkefére,
mossunk fogat szép fehérre,
fogunk villog, mint egy lámpa,
vicsorogjunk, mint a cápa!
Még több játékos mondóka az óvodai napirend minden eseményéhez az Óvodai mondókásban! IDE KATTINTVA MEGTEKINTHETŐ!
Klicsu Anna: A Baciszörnyek elleni küzdelem
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy kisgyerek, Tomi. Tomi most kezdett el óvodába járni, ez volt az első napja. Reggel a többi gyerek érkezése után a Tisztakéz Őrök elkísérték a csoportot a mosdóba. A Tisztekéz Őrök feleltek azért, hogy mindenki megmossa a kezét. Tomi új volt még az óvodában, nem volt kedve a kezet mosni csoporttal, ezért úgy döntött, elbújik, és nem megy be a fürdőbe a többiekkel. Reggeli után Tominak elkezdett fájni a hasa, ezért nem tudott a többiekkel játszani. Beteg lett, és míg a többiek játszottak, a barátai fogócskáztak, bújócskáztak, addig neki az óvó néni mellett kellett ülnie.
Az óvó néni megkérte a Tisztakéz Őröket, hogy meséljék el Tominak, mi történik vele, amíg otthonról eljut az óvodába. A Tisztakéz Őrök elmondták, hogy apró manónak kinéző lények másznak a kezeire, akik azon ügyeskednek, hogy beteggé tegyék. Ezért is érzi magát most rosszul. Ezek a kislények a Baciszörnyek, akik az emberek egészségével maradnak életben. Ahhoz, hogy Tomi ne legyen beteg, és le tudja győzni a Baciszörnyeket, meg kell mosnia a kezét szappannal, és le kell öblítenie meleg vízzel. Tehát a csoporttal együtt kezet kell mosnia mindig, amikor a Tisztakéz Őrök szólnak. Ez az egyetlen olyan fegyver, amivel a Baciszörnyek békén hagyják. Tomi megfogadta az óvó néni tanácsát, és elment megmosni a kezét szappannal, majd leöblítette meleg vízzel. Azóta mindig megmossa a kezét, amikor csak a Tisztakéz Őrök szólnak neki, és nem is lett beteg soha!
Kézmosó vers[3]
Szappan, szappan habozzon,
a kezemet jól megmosom.
Kívül-belül ujjamon
egy maszat se maradjon!
Hüvelykujjam, körmeim,
bacik búvóhelyein
sikálom, hogy ragyogjon,
és a csap alá tartom.
Most már tiszta a kezem,
integenti nem szégyen!
Szabó T. Anna: Kézmosó vers
Cuk-ros, ra-ga-csos, ta-pa-dós, ma-sza-tos ez a kicsi tappancs,
Hozd hát ide most, nos hát, gyere mosd,adom is a szappant.
Hékás-békás! Fogd meg már! Csúszós kis hal megtréfál!
Mosd meg gyorsan, egy-két-hár!
Jujj, jujj, de csikis! Kicsúszik a szappan!
Hopp, már esik, ide-oda pattan!
Hékás-békás! Nem megmondtam?
Nosza, gyerünk, csípd el, kapd el gyorsan!
Tevékenység ötletek:
- Szappanbuborék fújás
- Festés szappanbuborékkal[4]: Edényekbe keverjetek össze vizet, temperát egy kevés mosogatószerrel. A gyerekek szívószállal fújjanak bele a vízbe, hogy jó buborékos legyen. (Feltétlenül beszéljétek meg, hogy most nem inni kell belőle!) A papírt érintsétek a színes buborékokhoz. Az így készített színes lapból nagyon szép origami figurákat lehet hajtogatni.
Kézmosásra fel!
*Lackfi János – Páll Viktória (2017): Óvodai mondókás. Neteducatio Kft. Budapest
[1] http://www.organizone.eu/?id=layer107
[2] forrás: http://ovonok.hu/2014/10/hogyan-mossunk-kezet-jatekos-feladatok-a-kezmosashoz/
[3] forrás: https://youtu.be/Z9AGKsXuhHs
[4] forrás: http://blog.mindennapraegyjatek.hu/index.php/2011/05/festes-szappanbuborekkal/