2018.szeptember 1-től a család- és gyermekjóléti központok szociális segítőket rendelnek az intézményekbe, akik feladata a prevenció, a gyermekvédelmi problémák megelőzése.
A segítők célja a Gyvt. 40/A. § (2) ag) pontja értelmében, hogy a gyermek veszélyeztetettségét megakadályozzák, a gyermek családban való nevelkedését segítsék, egyéni és csoportos foglalkozásokat biztosítsanak számukra. Természetesen nem csak a gyermekek, de a szülők, pedagógusok irányába is segítséget nyújtanak a központ emberei.
A gyermek- és ifjúságvédelmi felelőssel dolgozik össze a szociális segítő, ám a pedagógusok nem mentesülnek a jelzőrendszerben betöltött fontos szerepkörük alól!
A segítő megjelenéséről tájékoztatni kell az intézmény dolgozóit, tanulókat, gyerekeket, szülőket egyaránt. Az alapdokumentumokban is meg kell jelennie a tevékenységnek, például:
- SZMSZ: belépés, benntartózkodás rendje
- házirend: mikor, hol végez munkát stb.
- pedagógiai program: kapcsolatok rész
1000 fő gyermekre jut egy segítő, akit heti 40 órában alkalmazz a család- és gyermekjóléti központ. Az állás betöltéséhez előírt végzettség szükséges (felsőfokú szociális szakképzettség, iskolai szociális munkás, család- és gyermekvédő tanár, család- és gyermekvédő pedagógus, család- és gyermekvédelem szakos pedagógus, ennek hiányában gyermek- és ifjúságvédelmi tanácsadó oklevéllel rendelkező: nevelőtanár, pedagógus, pedagógiai előadó, pszichopedagógus, gyógypedagógus).
BŐVEBB INFORMÁCIÓ IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL.
http://www.macsgyoe.hu/downloads/rendezvenyek/Konf_2017/4szekcio.pdf