Karczewicz Ágnes gyűjtése
7 nap 7 ötlet
- Kacsakő dobás
A játékot vízparton játszhatjuk, ahol minden játékos keres magának pl. 3 lapos követ és megpróbálja úgy eldobni, hogy a kő minél többet pattanjon a vízfelületen. (ha versenyként akarjuk játszani. akkor a pattanások számát összeadva hirdethetünk eredményt.
- Ugrálóiskolák (ickázás vagy sántika)
Világszerte elterjedt szabadtéri játék, melynek rengeteg változata ismert. A játékot többen is játszhatják, de egyszerre mindig egy ember ugrál a pályán. Az „alapjáték” úgy kezdődik, hogy az első játékos az előre beszámozott ugróiskola 1-es négyzetébe dob egy kavicsot. Odaugrik egy lábon, lehajol, majd kidobja a mezőből a kavicsot és visszaugrik a starthoz. Utána a 2-es négyzetet célozza meg, ide úgy jut el, hogy egy lábon bele ugrik az 1-es mezőbe majd tovább 1 lábon a kettesbe. Innen megint felveszi a kavicsot és visszaugrál a starthoz. Következik a 3-as mező. Mivel a képen látható ugró iskola 2-3-as mezője dupla, így ebben a sorban bal lábbal a kettesbe, jobb lábbal a 3-asba ugrunk terpeszben, majd kavicsot felvesszük, és visszaugrálunk a starthoz. Szépen halad előre a játékos, a 7-es mezőt kihagyja, az a “pokol”, azt át kell ugrani, így nehezedik a játék. Mikor már a 8-9-es mezőben terpeszállásban van, a 10-es mezőbe páros lábbal ugrik, egy ugrással megfordul, majd szépen visszafelé is végig ugrálja az pályát, de most már kavics dobálás nélkül. Aki menet közben eldől, leér a másik lába, a négyzeten túl dobja a kavicsot az kiesik a játékból, vagy abban a körben már többet nem próbálkozhat. Meg kell várnia, hogy a többiek dobjanak, ugorjanak.
Az ugrálóiskolázás közben a gyerekek többek között megtapasztalják testük határait, tudatosítják magukban testrészeik elhelyezkedését. Egy csomó információt gyűjtenek arról, milyen irányba, mekkora erővel kell elmozdulniuk, hogy a kívánt helyre érkezzenek.
- Kövezés
Ásunk egy kis lyukat, vagy húzunk egy vonalat a földön, és a kijelölt kezdőhelytől mindenki eldobja a kavicsát a lyuk vagy vonal felé. Akié a legközelebb esik, az kezdheti a játékot, vagyis két ujjal pöcköli kavicsot a lyuk vagy vonal felé. Az első dobást követően már csak pöckölni szabad, minden soron következőnek csak egyszer. Az nyer, aki először a lyukba, vagy a vonalon túl tudja pöckölni a követ. A célba kő azé, aki oda juttatta. Az első kör addig folytatódik, míg valamennyi kő a lyukba nem esik, vagy a vonalon túl nem halad. Ezután új kört lehet kezdeni. A játékot az nyeri, akinek a legtöbb köve lesz a végén.
- Tíc-tac játék
- Gyűjtsünk össze 18 darab nagyjából egyforma nagyságú követ és fessük meg 9-9 egyforma mintájúra, színűre és száradás után már indulhat is a játék.
- Homokba, aszfaltra, farönkre rajzoljunk egy 3×3 négyzethálót és osszuk szét a kavicsokat a 2 játékos között úgy, hogy mindenkinél egy azonos mintájú, színű legyen.
- A kezdőjátékos leteszi az első bábuját egy általa kiválasztott négyzetbe és a következőt a másik játékos teszi le.
- A játékosok felváltva teszik le a bábokat. A cél az, hogy vízszintesen, függőlegesen vagy átlósan 3 saját figurát sikerüljön kirakni. Amennyiben ez sikerül levehet a tábláról az ellenfél figurái közül. Az nyer, akinél több levett bábu lesz.
- Kalaha vagy Manhala
Ezt az ősi játékot egyszerre két játékos játszhatja. Mindkét játékos a hozzá közel eső (4 – 5) 6 lyukból játszik. Minden lyukba 5-5 azonos színűre festett kavicsot, kis kagylót, csigaházat teszünk (a sorvégi gyűjtőkbe nem kell egyet sem). A kezdő játékos tetszés szerint kiválaszt egy lyukat, ahonnan az összes kavicsot kiszedve, az óra járásának megfelelő irányban minden lyukba elhelyez egyet-egyet. Ezt a műveletet addig ismételheti, amíg az utolsó kavics a gyűjtőrekeszbe ér. Ha valamelyik kis lyukig tartanak csak ki a kavicsok, a másik fél következik.
A játék lényege, hogy az összes saját lyukból elfogyjanak a kavicsok.
A játékteret megrajzolhatjuk homokba vagy krétával, de akár tojástaróból vagy befőttesüveg tetőkből is elkészíthető.
- Kőfestés, kép ragasztás, memória játék készítése
- Nemezelt kövek készítése
Nem kell hozzá más. mint víz, szappan, gyapjú és egy kő!
A követ bebugyoláljuk a gyapjúba és a szappanos vízzel és szappannal el kezdjük masszírozni, azaz rádolgozni a kőre a gyapjút.
A szappanos víztől és dörzsöléstől a gyapjúszálak egymásba gubancolódnak és textilesebb szerkezetté állnak össze.
A fürdő végén kinyomkodjuk belőle a szappanos vizet egy törölközőbe. Majd napon megszárítjuk.
És, hogy mire is használható a nemezelt kő? Például vigasztaló vagy meseszövő varázstárggyá válhat.
+1 ötlet: Barátokat hívjátok el bográcsozni és készítsétek el a kőlevest! Jó étvágyat!