„ Advent, advent, advent…”
„Advent, advent,
egy kis gyertya ég.
Először egy, aztán kettő,
majd három, és négy.
És a kis Krisztus megszületett!
És a kis Krisztus megszületett!”
Készítette: Csóka Éva
Ablakunkon kopogtat a december, az év utolsó hónapja. Minden embernek más és más jut eszébe, mást jelent és más érzések kerítik hatalmába ezzel kapcsolatban. Úgy gondolom, hogy a legtöbbünknek mégis a család, a szeretet, a lecsendesülés, a várakozás és a kis Jézus megszületését jelenti.
A gyerekekkel, a környezeti nevelés tevékenység-kezdeményezés kapcsán, beszélgethetünk a szeretteinkről, az ünnepre való készülődésről. Fontosnak tartom, hogy figyeljünk a csoportba járó gyerekek családi szokásaira. Hisz nem minden vallás és családi hagyományőrzés egyezik meg a csoportot vezető pedagógusokéval. A családlátogatásokon, fogadóórákon természetesen beszélgethetünk, ha a család is szeretne, hogy náluk mely ünnepeket és hogyan ünneplik. Ez nagy segítség számunkra egész évben, sőt mindaddig, míg a gyermek a csoportba, az intézményünkbe tartozik.
„Giling-galang,
giling-galang,
giling-galang
szól reggel a kicsi harang.
Magas torony kis harangja,
messze szállva int a hangja.
Giling-galang,
giling-galang,
giling-galang
Karácsonyra
szólj a hangja.”
Apró gesztusokkal, öleléssel, kedves szóval, türelemmel, szeretettel való odaforduláson túl, a terem díszítése sem maradhat el. A fenyőággal, fenyőgirlanddal, tobozzal, hógömbbel, angyalokkal, harangokkal, kandallóval, fényekkel, gyertyákkal, mézeskalácsillattal pillanatok alatt át is adatjuk magunkat annak az érzésnek, amit az év minden napján jó lenne érezni. Hiszen szeretve lenni és szeretni a legjobb érzés a világon, akár aprócska az ember, akár szép korba lépett.
Tobozból készült díszek (saját kép)
Ezt az érzést pedig továbbadhatjuk, azoknak akiknek apró ajándékokat gyűjtünk, az általunk már nem használt, feleslegessé vált dolgok közül. Nekünk egy „kacat” de nekik a karácsonyi ajándék.
Angyalkák (saját kép)
Az adventi kalendáriumunkat is készítsük el együtt. A cukorkák, csokik helyett azonban az anyanyelvi nevelés tevékenység-kezdeményezéshez kapcsolódóan a kis zsákocskák, fiókok rejtsenek ehhez a témához kapcsolódó meséket, verseket. A gyermekek kedvenc meséit is tartalmazhatja, vagy a szülők bevonásával, azokat a meséket, verseket, amelyeket otthon olvasnak nekik (ezeket a könyveket magukkal is hozhatják), ebben az időszakban. Akár a kandallóra helyezzük, akár egy esernyőre függesztjük fel, a gyermekek könnyen kiválaszthatják az aznapra valót.
„Gyertya fénye ragyogó,
fenyőfára ez való.
Piros, sárga, kicsi, nagy,
Karácsonykor boldog vagy!”
A vizuális nevelés tevékenység-kezdeményezéshez is gyűjtöttem néhány ötletet. Ha lehetőségünk van rá, a gyerekekkel együtt készítsük el az adventi koszorúnkat. Melynek gyertyáit együtt gyújtsuk majd meg. Az intézményünk központi helyiségében is elhelyezhetünk egyet, amely körül közös énekszóval éltetjük majd a közelgő ünnepet.
Adventi koszorú (saját kép)
A fenyőfa karácsonyfává varázslásához használjuk a narancs héjából, narancsszeletekből, fahéjból, az aranyra festett dióból, tobozból készített díszeket. Környezetbarát tulajdonsága mellett, nagyon jó illatot hoz a csoportszobánkba. Természetesen textilfilcből, só-liszt gyurmából, gipszből készíthetünk harang-, szív-, angyal-, gömb-, fenyőfa-, kézlenyomat formákat, amelyek díszítése a gyerekekre vár.
Természetes díszek (saját kép)
„Áldott estén,
Karácsony éjen
Angyalok szállnak fenn az égen,
Mindenkihez be-benéznek,
Mindenhová odaérnek,
Áldást hoznak minden házra,
Csillagot a fenyőfára.”
Téli erdővel – amely természetes anyagokból készül – szebbé tehetjük a második otthonunkat.
Téli erdő (saját kép)
A díszek készítése és helyrerakása közben is felhangozhatnak a témához szorosan kötődő dalok. Így az ének-zenei nevelés tevékenység-kezdeményezéshez hoztam néhány ajánlást:
A hajnali ÉNB (184)
A zöld fenyőfán ÉNB (186)
Báránykának ÉNB (187)
Betlehem, Betlehem VSZGY (68)
Csillag gyújt fel Betlehemben VSZGY (74)
Csillag, csillag VSZGY (67)
Ég a gyertya ÉNB (190)
Fenyőünnep ÉNB (191)
Kiskarácsony ÉNB (194)
Nagykarácsony étszakáján VSZGY (72)
Zenehallgatásra a következő dalokat hoztam:
Pásztorok, pásztorok örvendeznek
(Itt találod https://www.youtube.com/watch?v=poNMTQ-DGNE Letöltés ideje: 2019-11-26.)
József Attila- Kormorán: Betlehemi dal
(Itt találod https://www.youtube.com/watch?v=W-rd2ET59N8 Letöltés ideje: 2019-11-26.)
A kis Jézus megszületett
(Itt találod https://www.youtube.com/watch?v=eBfgRfd-ZG4 Letöltés ideje: 2019-11-26.)
Csordapásztorok
(Itt találod https://www.youtube.com/watch?v=XfTxzoWMD6s Letöltés ideje: 2019-11-26.)
Pingvines ajtódekoráció (saját kép)
A mindennapos mozgásra nevelés tevékenység-kezdeményezésre a nagymozgás mellett, a finommotorika fejlesztésére is hoztam ötletet. Papírtányér közepét fenyőfa, gömb, harang formájúra lyukasszuk ki. A gyerekek pedig nekik tetsző fűzővel kezdhetik is a fűzést.
A csengettyű hangja különleges erővel bír a gyerekek körében. Sok esetben egy napi rituálé kezdetét jelenti, de jelentheti azt is, hogy az angyalkák meghozták az ajándékot, de Rudolf rénszarvas közeledtét is idézi, és még számtalan jelenséget köthetnek hozzá. A csengettyű hangja most azt jelenti, hogy megállunk a futással kinyitjuk a fülünket és várjuk, hogy újra megszólaljon és indulhasson a futás tovább.
A talajra felrajzolhatunk egy harangformát, amelyet majd a gyerekek egyenként bejárhatnak a kezükbe egy LED-mécsessel. A többi gyerek elcsendesedve figyeli társát, hogy hogyan egyensúlyozik a „magasba kifeszített kötélen”.
Meghitt várakozást kívánok Neked!
Felhasznált irodalom
Csóka Éva (2019): Jeles napok a bölcsődében. Neteducatio Kft. Budapest
Csóka Éva (2018): Kisgyermeknevelők tevékenységkalendáriuma. Neteducatio Kft. Budapest
Forrai Katalin (2013): Ének az óvodában. Editio Musica Kiadó, Budapest
Forrai Katalin (2016): Ének a bölcsődében. Móra Könyvkiadó, Budapest
Gróh Ilona (2018): Jöjj ki napocska!. Kolibri Kiadó. Budapest
Szigligeti Éva (2011): Lepke, szállj a tenyerembe… Kiss János Nyomda. Nyíregyháza-Oros