Készítette: Karczewicz Ágnes
„Sünilabda, zöld a színe, ősszel pottyan le a fűbe.
Benne barna golyó lapul, nagyot pattan, hogyha gurul.”
7 nap – 7 ötlet
A gesztenye az egyike azon „alapanyagoknak”, melyek felhasználásának variációja szinte végtelen.
- A gesztenye, mint fejlesztő játék:
Gesztenyeszedés
A játék leírása: felállás nagy körben, 2-8 gyerek (a létszámtól függően) kosarat (vedrecskét, dobozt) tart a kezében. Rajtra elkezdik gyűjteni a teremben (udvaron) szétszórt gesztenyéket (diókat, kavicsokat, apró építőjátékokat stb.). A többi játékos közben a következő versikét mondja”
A versike elmondása után „Kész!” és lezárjuk a játékot. Mindenki megpróbálja megszámolni a saját gyűjteményét. Győz az, aki a legtöbbet gyűjtötte. Következő játékban a versmondók játszanak. Szerepcserével ismételjük a játékot, míg minden gyerek lesz gesztenyegyűjtő.
Nehezíthetjük a feladatot, ha nemcsak gesztenyét, hanem egyebet is pl. diót, makkot szétszórunk. A játékszabály nem változik: ki gyűjti a legtöbb gesztenyét? –nagyobb figyelmet igényel így a feladatvégzés. Nagycsoportos gyerekekkel bekötött szemmel is játszhatjuk.
Rakosgató:
Minden játékos kap 10 – 12 gesztenyét, és szépen sorban elkezdjük egyesével a tányérra rakni őket. Egy játékos egyszerre egy gesztenyét tehet a tányérra. Kinek a gesztenyéje fog először lepottyanni, legurulni a tányérról? Sajnos ő kiesett…
2. Gesztenye röppentyű készítés
A krepp papírból 2-3 ujjnyi csíkokat vágunk, majd a végét összetekerjük. Az összetekert krepp papír csíkokat belenyomjuk a gesztenyébe kifúrt lyukba, majd alaposan beragasztjuk. Aztán már lehet is reptetni.
3. Gesztenyebábok és figurák barkácsolása
4. Érzelem babák
Különböző érzelmeket kifejező arcokat rajzolunk a gesztenyére és már indulhat is a beszélgetés.
5. Nyaklánc, mandala és őszi díszek készítése
6. Szövés
7. Körbe rajzolás, rajzolás (festés)