A cikk a Mesepárnás Mesecsoda születésének történetébe nyújt egy rövid bepillantást, a videó pedig (amely cikk végén található) a könyv tartalmát, felépítését és egy valóban varrásra inspiráló Mesepárnát (A három pillangó) mutat be.
“A Mesecsoda születésének története számomra azért szép és különleges, mert a gyerekek formálták, alakították, és maguk kérték a következő mesepárnájukat.”
Valljuk be őszintén, nekünk, pedagógusoknak nem egyszerű feladat a számítógépes mesei élményeket felülmúlni, de mindent elkövetünk, hogy ez mégis sikerüljön. Judit módszere, abban nyújt nagy segítséget, hogy a párna és a népmesei elemek használatával felkelti és fenntartja a gyermekek érdeklődését, a nap során pedig a gyerekek a mesepárna segítségével újra és újra felelevenítik a már hallott mesét, melyet a maguk kis nyelvezetén kedvükre formálnak, alakítanak.
Hogyan születtek a mesepárnák?
Judit elmondása alapján, a gyerekek nem akarták abbahagyni a mesélést, így 6 hét után a kislányok és kisfiúk kérésének eleget téve, a mesepárna módszer megálmodója egy újabb mesecsodát alkotott, mára pedig már mesepárnás polccal is rendelkeznek.
Pálfi Judit harmincéves pedagógusi munkájának (egyik) gyümölcse ez a könyv.
A meseválasztásnál fontos szempont volt számára, hogy illeszkedjen a projektmunkába, a gyermekek életkorához és érdeklődéséhez is.
A könyv könnyen átlátható, felépítése áttekinthető, és lépésről lépésre mutatja, be hogyan lehet alkalmazni a módszert, és miként lehet elkészíteni a mesepárnánkat. Nagy előnye, hogy a könyv végén megtalálhatóak a sablonok, melyek kicsinyíthetőek vagy értelemszerűen nagyíthatóak is.
Miért használjuk a mesepárnát az óvodában?
A rengeteg előnye mellett mindössze hármat emelnék ki:
- motivációs eszköz
- csak élőszóval enged mesélni,
- fejleszti a gyermekek problémamegoldó gondolkodását, szókincsét és kifejezőkészségét
A könyvben 11 mese található, melyhez 11 részletes mesepárna elkészítését és 11 tevékenységtervezetet, valamint ugyanennyi kidolgozást (a tevékenység várható menete) találhatunk. A mesék címei:
Csukás István: Sün Balázs
Gárdonyi Géza: A kutya meg a nyúl
Zelk Zoltán: A három nyúl
Mese a három fenyőfáról
Jékely Zoltán: A három pillangó
A három kismalac és a farkas
Szutyejev: A gomba alatt
Kolozsvári Grandpierre Emil: A három kismalac és a farkas
Ugorjunk árkot
Az okos halacska
Az aranyos tarajos kiskakas
A két kicsi bocs meg a róka
A videó betekintést enged a könyvbe:
Bízom benne, hogy a cikk és a videó inspirációt nyújtott abban, hogy egyre több csoportszobában elkészüljön a mesepárna, mind a gyerekek, mind az óvodapedagógusok örömére.
Akit érdekel a kiadvány, az alábbi linken megrendelheti: http://neteducatio.hu/uzlet/meseparnas-mesecsoda/