Az új év eleje a jókívánságokról, karácsonyi emlékek megosztásáról szól az óvodákban is… de mi van ezután? A farsang még messze és szeretnénk valami újat, valami izgalmasat behozni a januári mindennapokba? A következő projekt biztosan elnyeri az óvodások tetszését!
Részlet az ÉVES NAP-TÁROGATÓ című szakkönyvünkből*:
Január 18. Micimackó napja: A. A. Milne angol írónak köszönhetjük mindenki kedvenc csekély értelmű medvebocsát, ezért ezen a napon, az író születésének napján emlékezünk a halhatatlan történetre és szereplőire.[i]
Játék, tevékenység 3-nál több fővel
- Füles farka
A történet negyedik fejezetében („amelyben Füles elveszti a farkát, és Mackó megtalálja”) Füles, a szamár elveszti a farkát. Segítsünk neki megtalálni hideg-meleg játékkal! Készítsünk az ajtóra/falra egy Füles figurát, és egy levehető farkat (gyurmaragasztóval könnyen és balesetmentesen tudjuk majd rögzíteni). A farkincát dugjuk el, és indulhat a jól ismert játék: a gyermek, ha megtalálta, tűzze is fel a farkat.
Nagyobbakkal bekötött szemmel is játszhatjuk a farok feltűzését.
A külső világ tevékeny megismerése
- ,,Tejfelező út”
A mese nyolcadik fejezetében („amelyben Róbert Gida expedíció élén felfedezi az Északi-sarkot”) hőseink felfedezni indulnak. A fejezet alapján mi is induljunk, és fedezzük fel az óvoda addig rejtett zugait. Készítsünk térképet, vigyünk magunkkal felszerelést is. Nézzünk be minden helyiségbe, és beszéljük meg, hová nem mehetnek be a gyerekek és miért.
A külső világ tevékeny megismerése
- Milyen állatok a szereplők?
Nézzük meg képeken, könyvekben, esetleg laptopon/interaktív táblán, hogy milyen állatok lehetnek a mesehősök (medve, kenguru, tigris, nyúl, szamár, malac, ürge stb.)
Mozgásos tevékenység
- Tigris és Zsebibaba tornája
A mai mozgás szóljon az ugrálásról, ahogy azt Tigris és Zsebibaba tenné! Páros lábon szökdelés, felugrás padra/zsámolyra, mélyugrás szekrényről, zsugorkanyarulati ugrás, ugrás leterpesztéssel stb.
Mozgásos tevékenység
- „Micimackó és a méhek” fogó
Köztudottan Micimackó néha dézsmálja a méhek mézét. Jelöljük ki a terem/udvar egy részét kaptárnak, minden gyerek méhecske, a pedagógus Micimackó. A méhecskék repkednek a kijelölt területen, ám ha „Micimackó” elkiáltja magát, hogy „Megéheztem egy kis mézre!”, vissza kell futniuk és körbevenni a méhkaptárt, nehogy a torkos mackó megegye a mézet.
Játék, tevékenység 3-nál több fővel
- „Neked adom ezt a csupor szeretetet” játék
Szükség lesz egy mézes csuporra (akár plüss/műanyag játék is lehet).
Üljünk körben, és beszélgessünk arról, milyen fontos Micimackónak a barátság. A pedagógus kezdje a játékot: jelképesen tegye bele a szeretetét a csuporba, és adja oda valakinek („Neked adom ezt a csupor szeretetet, kedves Anna.”). Mindenkihez jusson el, a végén a pedagógusnál legyen. Ha van beteg gyerek a csoportban, neki is elküldhetjük, hogy hamarabb meggyógyuljon.
Ének, zene, énekes játék, gyermektánc
- Halász Judit – Micimackó; A nagy Micimackó album (CD lemez) dalai
Verselés, mesélés
- A. Milne (fordította: Karinthy Frigyes) – Micimackó; Palócz Emőke – Micimackó; Érdi Gábor – Ballada egy csekély értelmű medvebocsról; Szuhanics Albert – Zsebibaba mozija
Az Éves NAP-TÁROGATÓ szakkönyvünk ide kattintva megrendelhető!
Itt pedig egy kidolgozott projektterv, mely példa a könyvben található ötletek felhasználására.
[i] http://szerkeszto.gportal.hu/gindex.php?pg=36182700
*Deák Virág (2017): Éves NAP-TÁROGATÓ. Neteducatio Kft. Budapest