A 2024-es Generali EnterPRIZE fenntarthatósági pályázatunk Közösségi kategória győztese a Neteducatio lett: a 20 éve működő csapat egy igazi alkotó közösség, legfőbb céljuk a pedagógus szakma módszertani megújulásának segítése innovatív hozzáállással, emellett szeretnék a pedagógusokat a hivatásukban megerősíteni, segíteni.

Generali EnterPrize közösségi kategória győztese: Neteducatio

A Neteducatio vezetője, Jakus Anita mesélt a pályázaton elért siker kapcsán a vállalkozásról, annak múltjáról, jövőjéről, a célokról, kihívásokról, és arról, miért is lesz fontos helye a pályázaton elnyert 7 millió forintnak.

Honnan jött a Neteducatio ötlete, mi motivált benneteket a létrehozásában?

A Neteducatio ötlete a pedagógusok iránti elkötelezettségből fakadt. Közel 20 évvel ezelőtt úgy láttuk, hogy a pedagógusoknak szükségük van olyan innovatív eszközökre és módszertani támogatásra, amelyek segítik őket a modern oktatás kihívásaival szemben.

A célunk az volt, hogy létrehozzunk egy olyan platformot, amely a pedagógusok folyamatos szakmai fejlődését támogatja, mind az elméleti, mind a gyakorlati oldalon. Az inspirációt az adta, hogy a tanári hivatás iránti szenvedélyünket és szakmai tapasztalatunkat átadjuk a kollégáinknak, és egy olyan közösséget építsünk, amelyben a pedagógusok egymást segítve fejlődhetnek.

Melyek a legfontosabb céljaitok?

A legfontosabb célunk a pedagógusok szakmai megújulásának támogatása, legyen szó digitális eszközök használatáról, új pedagógiai módszerekről vagy a tanulók érzelmi és szociális készségeinek fejlesztéséről.

Emellett kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a pedagógusok számára olyan képzéseket és anyagokat biztosítsunk, amelyek gyakorlati alkalmazása egyszerű, és azonnali eredményeket hoz az osztályteremben. Büszkék vagyunk arra, hogy kiadványaink és képzéseink hozzájárulnak a pedagógusok mindennapi munkájának hatékonyabbá tételéhez.

25 szakmai képzésetek volt az elmúlt években. Melyek a legnépszerűbbek a pedagógusok között?

Az elmúlt években számos sikeres szakmai képzést tartottunk, amelyek közül kiemelkedően népszerűek a digitális oktatásra és a tanulói viselkedés kezelésére fókuszáló tréningek.

Például a „Fegyelmezés pedagógiai módszerekkel” című képzésünk rendkívül keresett, mivel gyakorlati tanácsokkal látja el a pedagógusokat a tanórai rend fenntartásában. Emellett a pedagógusok mentális egészségére fókuszáló képzéseink is igen népszerűek mind az óvodapedagógusok, mind a tanárok között.

Valamint a különleges területeken segítséget nyújtó tanfolyamaink, mint az Erdőpedagógia, a Projektmódszerek az iskolában vagy a Táborvezetés továbbképzéseink.

Meglátásotok szerint milyen ma egy igazán jó pedagógus?

Ma egy igazán jó pedagógus több mint egy tanár; egy olyan mentor, aki nemcsak az oktatásban, hanem a diákok életének minden területén iránymutatást nyújt.

Az igazán jó pedagógus rugalmas, alkalmazkodóképes, és képes integrálni a modern technológiákat és pedagógiai módszereket a tanításába. Emellett kiemelkedő empátiával és érzelmi intelligenciával rendelkezik, amelyek segítségével felismeri és kezeli a diákok egyéni szükségleteit.

Fontos, hogy a tanárok folyamatosan fejlesszék magukat, és nyitottak legyenek az új módszerek és eszközök alkalmazására.

Elnyertétek a Generali EnterPrize fenntarthatósági pályázatának Közösségi kategória díját 2024-ben. Mire fordítjátok a díjazást, vagyis a 7 millió Forintot?

A pályázat hátterében az a felismerés áll, hogy a pedagógusok a covid-járvány, a gazdasági válság és a társadalmi nehézségek miatt érzelmi és szakmai kihívásokkal néznek szembe.

Ezek a tényezők fokozottan próbára tették a pedagógusok lelki és fizikai állóképességét, így a szakmai fejlődés helyett most a túlélés, a motiváció és a kiégés megelőzése került előtérbe.

A pedagógusoknak olyan helyre van szükségük, ahol kiszabadulhatnak a mindennapi stressz alól, feltöltődhetnek, és megoszthatják tapasztalataikat, kihívásaikat hasonló helyzetben lévő kollégákkal.

Ebből az igényből fakadóan született meg a gondolat, hogy a meglévő irodai környezet adottságait kihasználva egy multifunkciós, motivációs és rekreációs pontot hozzanak létre, amely egyaránt szolgálja a pedagógusok testi-lelki megújulását. Valamint egy olyan közösségi tér kialakítását, ahol szakmai és közösségi programok révén további támogatást kaphatnak.

A projekt tehát nemcsak a pedagógusok szakmai fejlődését segíti, hanem egyfajta menedéket is nyújt számukra, amely elősegíti a hivatásukban való megerősödést és hosszú távú elköteleződésüket.

Generali EnterPrize: szemléletformálással a közös jövőért

A Generali Csoport EnterPrize programjának célja a jó gyakorlatok díjazása, a szemléletformálás, valamint a fenntarthatósági átmenet jelentőségének, üzleti és társadalmi előnyeinek hangsúlyozása.

A hazai Generali Biztosító immáron negyedik éve csatlakozik a programhoz, melynek keretében fenntarthatósági pályázat is kihirdetésre kerül a kis- és középvállalkozások számára. A 14 millió forintos összdíjazású pályázatra a kkv-k a közösségi és a környezetvédelem kategóriákban nevezhettek.