Karczewicz Ágnes gyűjtése
Nyáron a kertben, az udvaron, játszótéren, a strandon, a vízparton sok lehetőség van rá, hogy a gyerekek homokozóban játsszanak. A várépítés, sarazás és a homoksütik készítése nem csak jó móka, de remek fejlesztő eszköz is!
Többek között fejleszti, segíti:
- a finommozgásokat
- a fizikai törvényszerűségek felfedezését, logikus gondolkodást
- a közös alkotás az együttműködést, párbeszédek folytatását szocializációt
- szókincset
- tervező és kivitelező képességet
- a spontán szerepjátékok kialakulását… és így tovább
7 nap 7 ötlet:
- Formák, alakzatok, nyitott, zárt, egyenes, hullám… vonal, labirintus, autópálya betűformák, számok, szavak rajzolása, képek kialakítás a homokban
- Mandala készítés
Gyűjtsetek össze mindenfélét a vízparton és készítsetek belőle mandalát!
- Homokvárak, homokszobrok építése
- Lenyomatok készítése és rögzítése gipszöntéssel vagy gyertyaöntés
Ez a tevékenység már igényel egy kis előkészítést, hiszen ki kell keverni a gipszet egy tálba, de azt hiszem, hogy megéri, mert izgalmas tevékenységgé válhat:
- Keressetek köveket, sziklákat, kagylót, csigaházat (vagy a mindig kéznél lévő tenyerek, talpak!
- Vizezzetek be egy területet a homokba és nyomjátok bele a kiválasztott formát, formákat! Az így elkészített negatív formát öntsétek ki tejfölsűrűségűre kikevert gipsszel és már csak várakozni kell, hogy a gipsz megszilárduljon.
- Ugyanezzel a technikával gyertyát is önthetünk. A kialakított formába kanócot teszünk és beleöntjük a megolvasztott viaszt (maradék gyertyák felhasználására is kiváló)
- Homokkép ragasztás
Ez a világ egyik legegyszerűbb technikája: Folyékony ragasztóvak kenjétek be a papírt és szórjatok rá homokot! A felesleget száradás után fújjátok le és már jöhet is a következő terület!
- Üvegbe zárt színes homok
A nevével ellentétben a színes homokot otthon nem homokból, hanem sóból készíthetjük el és lehetőleg szép fehér, apró szemű sót válassz! Szükséged lesz még vízre és akrilfestékre a választott színekhez. Egy edényre, amiben összekevered ezeket, és egy laposabb tálcára, amin megszárítod. Ha követed az alábbi lépéseket, hamarosan gyönyörű színű “dekor homokod” lehet.
- Tedd a sót egy mélyebb tálkába!
- Öntsd bele a festéket és egy kis vizet!
- Keverd össze hurkapálcával, vagy más eszközzel, amit otthon találsz és megfelel!
- Terítsd ki a színezett sót egy tálcára és hagyd száradni!
- Miután rendesen kiszáradt, és sehol sem tapad már össze, elcsomagolhatod, és kész is a házi dekor homok.
- Homok (vagy hold) gyurma készítése
Az elnevezéssel ellentétben ebben sincs egy gramm homok sem, de ugyan úgy formázható, alakítható. mint a vizes homok:
Hozzávalók:
- 4 csésze kukoricakeményítő
- 1 csésze olvasztott kókuszolaj
- ételfesték (elhagyható)
Nem túl bonyolult az összeállítása. A kókuszolajban elkeverjük az ételfestéket, majd hozzáöntjük a kukoricakeményítőhöz. Keverjük-gyúrjuk. Játszunk. Ennyi.
+3 ötlet:
Vulkánkitörés
Ez vicces nagyon, minden gyerek imádja, de némi előkészületet igényel. Vinned kell magaddal ugyanis a kellékeket: 1 kicsi flakont, 1-2 deci ecetet külön tartályban, illetve némi szódabikarbónát. A kicsi flakonodat a szájával fölfelé ásd el a homokban úgy, hogy a szájnyílása magasabban legyen, mit a homokozó szinte. Ergo: készíts mini vulkánt. Tölts bele egy deci ecetet, majd a kitöréshez szórj bele némi szódabikarbónát. A reakcióba lépet anyagok habja a palackból ki fog futni. Egy bottal karcolj a vulkán oldalára utat a lávának, majd ismételjétek meg a kitörést. Nem kell félni az ecettől és a szódabikarbónától, hiszen nyomot sem hagy, és fertőtleníti is a homokot legalább. Azért arra vigyázzatok, hogy szembe ne kerüljön!
Kincskeresés
Fűjjatok, vagy fessetek be köveket aranyra, zárjárok egy ládába, és ássátok a homokba4 (persze a láda el is maradhat és kincsként akármi más is megfelel)
Golyózás
A homokba készítsetek a labda méretének megfelelő lyukat és már indulhat is a gurítás, bottal vezetés. célba dobás.
+1 praktika: Ha a homokozóba, fahéjat szórunk, az távol tartja a szúnyogokat!