A házibulik népszerű játéka, generációktól függetlenül, a „Felelsz vagy mersz”. A digitális világ térhódításával egyre többen „mernek” internetes kihívások (challenge) formájában. Évről évre növekszik azon gyerekek és fiatalok száma, akik súlyos sérüléseket szenvednek vagy meghalnak egy-egy veszélyes feladat teljesítésekor.
A világ első internetes kihívása a jeges-vödrös vizes (ice bucket challenge) feladat teljesítése volt. Ma már kevesen emlékeznek, de a kezdeményezés jótékonysági célokat szolgált. Az akkor még csak YouTube-ra feltöltött videók is már nagy visszahangot kaptak, de senki nem számolt azzal, hogy néhány évvel később, az Instagramot is maga mögé utasítva, a TikTok lesz a challengek első számú felülete.
Fahéj, chili evése, különböző italok összekeverése és megivása, veszélyes táncolások (pl. hídon, autóból kiugorva) már a klasszikusok közé tartoznak. Az első, a világon átsöprő halálos áldozattal járó kihívás a kék bálna (blue whale) challenge volt. Itt egy játéknak álcázott egyre veszélyesebb és végül öngyilkosággal záruló 50 feladatból álló kihívást kellett teljesíteni. Épp csak megnyugodtak a kedélyek máris megjelent Momo (csirkelábú, ijesztő arcú figura), aki a különböző üzenetküldő felületeken riogatta a gyerekeket, és vette rá őket olyan dolgokra, amivel a saját fizikai biztonságukat is veszélyeztették.
A pandémia mindenkit a képernyők elé szegezett. A tartalomfogyasztás soha nem látott méreteket öltött. A bezártság, bizonytalanság pedig újabb feszültséglevezetési formákhoz, az internetes kihívások felfutásához vezetett. Jöjjön egy challenge körkép, hogy napjainkban mire érdemes figyelni.
A 2021-es év még épp csak elkezdődött, amikor egy olasz kislány haláláról jelentek meg sajtóhírek. A 10 év körüli gyermek a saját otthonukban teljesítette az ájulós, azaz blackout kihívást, egy övvel fojtotta meg saját magát. Lényege, hogy ájulásig kell visszatartani a lélegzetünket, amihez többen segédeszközöket is igénybe vettek. 2022-ben újabb halálos áldozatokat követelt, aminek nyomán több szülő be is perelte a TikTok-ot. Egy jogerős bírósági döntés nem hozza vissza a gyerekeket, de talán hatékonyabb fellépést hoz a káros tartalmak elleni küzdelemben.
Az időről időre visszatérők között vannak a különböző gyógyszeres kihívások, amelyek kiindulópontja az Amerikai Egyesült Államok, ahol a Benadryl allergia elleni gyógyszer okozta hallucinációs videók terjedtek el. 2022-ben már az antidepresszáns és vény nélkül kapható gyógyszer-túladagolások a „divatosak”. Még el sem kezdődött az idei nyári szünet, amikor 3 szlovákiai fiatal a challenge miatt került kórházba és még mindig kérdéses, hogy tartós egészségkárosodás nélkül megússzák-e a dolgot.
Épp csak kitört a nyári szünet, amikor megjelent és már halálos áldozattal is járt a vonattetőről való szelfizés. A francia belügyminisztérium pedig riasztást adott ki a labellochallenge okán, amikor is a gyerekek az ajakápoló kifogyása után öngyilkosságot követtek el. A legújabb pedig a depressionmeal, amikor különböző videókban egészségkárosító étkezésre ösztönzik a fiatalkori depresszióval vagy más lelki betegséggel küzdőket.
A riogatás helyett néhány egyszerű tanács, tipp segítségével a megelőzésre irányítom a figyelmet!
- Legyünk jelen!
- Haladjunk a korral!
- Beszélgessünk a gyerekekkel, hogy milyen felületeket használnak és ott milyen tartalmakkal találkoznak!
- Hívjuk fel a figyelmet arra, hogy ami a szuperhősökkel (pl. Superman) könnyen megtörténik a rajzfilmben, filmben az a való életben nem megvalósítható!
- Nem minden valóságos, ami az interneten van. Fejlesszük saját magunk, gyermekeink, diákjaink kritikai érzékét!
- Tudatosítsuk gyerekeinkben, diákjainkban, hogy senki ismeretlen utasításait ne kövessék!
- A titkolózás nem a játék része, kivéve mondjuk egy meglepetés szülinapi buli!
- Tanítsuk meg nekik, hogy a fizikai biztonság minden helyzetben a legfontosabb!
- Állítsunk be gyerekbarát böngészőt!
- Töltsünk le szűrőszoftvereket!
A cikk szerzője: Dr. Baracsi Katalin LL. M családjogi szakjogász, LL. M infokommunikációs szakjogász internetjogász, közösségi média tréner