Ahol jó pedagógusnak lenni! 06-30/954-67-67 info@neteducatio.hu
cart

Kosár

L

Ehető levelek és levelekkel való festés – Álomerdő projekt 3. rész

Írta: Neteducatio Dátum: 2022. június 07.

Szabó Krisztián tanító cikksorozatában a természet szeretetére való nevelés, a fenntarthatóság

témakörében olvashatnak gyakorlati ötleteket. Bepillantást nyerhetnek sokszínű projektjébe,

az Álomerdőbe is. Ötleteit felhasználhatják oktató-nevelő munkájuk mindennapjaiban, de

akár táborokban is.

Az Álomerdő projekt Álommenza alprojektjében a gyerekek megismerkedhetnek néhány ehető vadnövénnyel, de emellett számos gyom és kerti virág is ehető.

A nagyüzemi növénytermesztés és állattartás nem fenntartható, az ökológiai lábnyomunkat is megnöveli. Ezért is fontos, hogy a vadnövényeket, mikrozöldségeket is beépítsük a mindennapi étkezésünkben.

Az osztálytermünkben egész évben csíráztatunk, pl. retket, lucernát, hagymát, borsót, amelyek tele vannak vitaminokkal, rostokkal és ásványi anyagokkal. Az immunrendszert is erősítik. Általában a szendvicseinkbe tesszük.

Számos növény levele is ehető, lássunk néhány különlegeset!

Tyúkhúr

Gyomnövényként ismerjük, de számos gyógyhatása ismert. Vese- és májtisztító hatása van. Kerülhet salátákba, levesekbe és omlett alá is. Ami alá a fehér libatop leveleit is tehetjük.

 

Gyermekláncfű

Az egész növény ehető. Teája vízhajtó hatású. Oldja a koleszterint is. A daganatos betegségek és a koleszterin ellen is hatásos lehet.

Leveleit virágzás előtt érdemes gyűjteni, mert utána nagyon keserűek lesznek. Kerülhet salátákba, főzelékekbe. Virágából szörp és szirup is készíthető. Gyökeréből kávépótlót készítettek. Bimbója savanyítható, amelynek íze az articsókához hasonlít.

 

Árvacsalán

Mentaféle. A gyermekláncfű mellett nagyon fontos méhlegelő növény. Fogyasztható salátaként és turmixokban is. Csökkenti a gyulladásokat. Virága is ehető.

Nagy csalán

Számos lepkefaj tápnövénye.

Leveleit márciustól áprilisig gyűjthetjük. Készülhet belőle tea, pesto, főzelék és leves is. Ízületi betegségek kezelésére is használják. Zöld levét felhasználhatjuk tészták színezésére is. Palacsintába is belekeverhetjük.

 

Fenyőrügy

A lucfenyő zsenge leveleit is gyűjthetjük áprilistól május végégig. 5-8 cm világoszöld zsenge rügyeket szedjük le. Készülhet belőle tea, szirup és vele ízesített méz is. Megfázás, köhögés ellen kiválóan használható.

 

Bükk- és hársfalevél

Az alábbi fák zsenge, világoszöld leveleit fogyaszthatjuk salátaként.

 

Lucerna

Hüvelyesek közé tartozik. Fehérjében gazdag. Inkább párolva fogyasszuk, de nyersen is ehető. Zöldturmixokhoz is kiváló. Keverhetjük köretekbe is. Emésztésjavító hatású növény, de az idegrendszerre is jótékonyan hat.

 

Citromfű

Készíthető belőle tea és szörp is. Üdítők, limonádék ízesítésére is használhatjuk. Jégbe fagyasztva is felszolgálhatjuk. Idegerősítő és nyugtató hatással bír. A füge leveléből is finom szörp készíthető.

 

Százszorszép

Zsenge hajtásai salátákba kerülhetnek. Virágai, bimbói is ehetőek. Kapribogyó pótlására is használható a bimbója.

 

Pásztortáska

Káposztaféle. Általában teát készítenek belőle. Levelei kerülhetnek salátákba. Használható ekcéma, vérző sebek kezelésére. Enyhíti az izom- és a menstruációs fájdalmakat is.

 

Közönséges cickafark

Szintén legtöbben a teáját ismerhetik. Zsenge leveleit szintén felhasználhatjuk salátákhoz. Erőteljes íze van. Vérzéscsillapító hatása is ismert.

 

Eperfa levél, szőlőlevél

A salátafélék mellett a szőlőlevelet és az eperfa levelét is felhasználhatjuk töltésre. Érdemes őket megpárolni vagy fermentálni és utána megtölthetjük őket akár darálthúsos töltelékkel is.

A salátaféléket nyersen ajánlatos feldolgozni.

Kövér porcsin

Gyomnövényként ismerik, de sokan szív- és érrendszeri betegségek megelőzése céljából is fogyasztják. Savanykás íze van. Kerülhet salátákba, turmixokba, levesekbe, de savanyúságként is fogyasztható. Omega-3 zsírszavakban gazdag növény. 

 

Néhány egyszerű recept:

Salátatekercs

Ehhez a finomsághoz tömlőssajtra van szükségünk, amellyel kenjük meg a leveleket. Ezután kerülhet rá gépsonka, olívabogyó, paradicsom. Végül tekerjük fel őket. Felvágva is nagyon mutatós. Akár egy fogpiszkálót is beletűzhetünk.

Mi ezt a finomságot piknikezésre szoktuk elkészíteni.

 

Összerázós saláta

Olyan üveget használjunk hozzá, amelynek van teteje. Rétegezve adjuk hozzá az ízlésünk szerinti alapanyagokat. Kezdjük az öntettel, pl. olívaolaj fűszerekkel, majonéz, ezután feldarabolt salátalevél, gépsonka, paradicsom, retek, újhagyma, rukkola, snidling, főtt tojás, pirított kenyérkocka… Majd rázzuk össze és fogyasztható is.

Pesto

  • 10 dkg levél (pl. bazsalikom, medvehagyma, csalán)
  • 7 dkg pirított napraforgómag
  • 6 dkg parmezán sajt lereszelve
  • 60 ml olívaolaj
  • 0,5 tk só
  • bors

Egy mozsárban vagy turmixban dolgozzuk jól össze az összetevőket. Rusztikusan, darabosan hagyva is fogyasztható.

Ha csalánnal készítjük érdemes egy kicsit megpárolni a leveleket a feldolgozás előtt.

Zöldturmix

A zöldturmixokhoz felhasználhatjuk a bemutatott leveleket is, de a salátafélék, a káposztafélék levelet is belekerülhetnek. Kerülhet bele búzacsíra, zeller, uborka, sóska és spenót is. A retek és a cékla zsenge levelei is felhasználhatók. A folyadék lehet benne víz, gyümölcslé vagy növényi tej is. Akár magvak, pl. chia mag is kerülhet bele, de gyümölcsök is.

Immunerősítő turmix receptje:

Hozzávalók:

  • ¼ uborka
  • ½ szárzeller
  • 1 zöld alma
  • 1 marék spenót
  • 2 dl vaníliás rizstej
  • 1 tk méz

Mossuk meg az alapanyagokat, majd tegyük őket a turmixgépbe. Lágy folyadékot kell kapnunk.

További ötletek levelekkel

 

A kertben felhasználható trágyalé készítése

 

Bálint gazda alapján:

Egy napos helyre tett műanyag hordóba tegyünk 5 kg csalánhajtást, majd öntsük fel 20 liter vízzel Az erjedés tíz nap alatt befejeződik. Ezután az oldatot át kell szűrni és ötszörös mennyiségű vízzel felhigítva lehet használni permetezésre vagy öntözésre. A trágyalé segíti a növények fejlődését és a kártevők, pl. levéltetvek ellen is hatásos.

 

Festés levelekkel

 

A természetben található gallyak tetejére madzag, kenderzsineg segítségével rögzítsünk különböző leveleket (pl. tuja, fenyő, puszpáng) vagy fűfélék virágát, termését. Így el is készültek az alternatív, öko ecseteink! Mártsuk őket a festékbe!

Különleges felületeket, mintázatokat fogunk kapni. Száradás után az alapból kivághatunk további formákat, pl. virágokat, rovarokat, amelyekkel további dekorációkat készíthetünk.

A lilakáposzta és a cékla leve is alkalmas festésre.

További hasznos információkat találhatnak az ehető vadnövényekről és virágokról Halmos Mónika könyveiben, illetve az Erdőkóstoló blogon is.

 

A bemutatott leveleket ne utak mellől gyűjtsük! Egyes fajok nagy mennyiségben fogyasztva hasmenést okozhatnak!

Szabó Krisztián

tanító

 

Különleges projektjét bemutató könyve elérhető a webshopunkban:

Álomerdő