Ahol jó pedagógusnak lenni! 06-30/954-67-67 info@neteducatio.hu
cart

Kosár

L

“Béka nő a hasadba” 4. rész – Az italok sokszínű világa

Írta: Neteducatio Dátum: 2022. december 21.

Szabó Krisztián a Tanító bácsi fakanállal blog szerzőjének, illetve Magyarország Zöldség-Gyümölcs Hősének cikksorozatában a „Béka nő a hasadba!” alprojektjébe nyerhettek bepillantást. A projekt segítségével hatékonyan fejleszthető a gyerekek egészség- és környezettudatos magatartása.

A legegészségesebb folyadék a víz. A víznek fontos szerepe van a tápanyagok szállításában, a salakanyagok ürítésében, de a belső hőmérsékletet és a vérnyomást is szabályozza. Segít az ízületek és az agy megfelelő működésében, oxigéndús vérrel látja el az agysejteket, így nő a koncentrációs képesség, de a bőr is sokkal szebb lesz, ha elegendő mennyiségű folyadékot iszol. A folyadékbevitel fontos szerepet játszik az emésztésben és a tápanyagok felszívódásában is, hozzájárul az emésztőenzimek termelődéséhez.

 

A víz ízesítésének lehetőségei

 

A gyümölccsel és zöldséggel ízesített víz nemcsak egészséges, köszönhetően a vitamin és antioxidáns tartalmának, hanem nagyon finom is. Az ízesített víz egy természetes és egészséges helyettesítője lehet az cukros üdítőitaloknak.

A vizet emellett ízesíthetjük színes, ehető virágos jégkockákkal, gyógynövényekkel és fűszernövényekkel, fahéjjal és citromlével is.

 

Miért vonjuk be a gyerekeket a gasztronómiai tevékenységekbe?

 

A finomságok elkészítése és előkészítése, illetve megtermelése is fontos közös program lehet a mindennapokban.

Számos hasznos ismeretre tesznek szert a gasztronómiai foglalkozások közben a gyerekek, megtanulhatják a mennyiségek pontos kimérését, a különböző konyhai eljárásokat, de a legfontosabb, hogy fejleszti a szociális, együttműködési és kommunikációs képességeiket is. Ilyenkor találkoznak az adott közösség étkezési alapelveivel is. A kamaszkorig tartó években a család a legfontosabb referenciapont egy gyerek életében.

A közös konyhai elfoglaltság mintául szolgál. Ha a gyerekek azt látják, hogy számunkra ez fontos, változatosan főzünk, akkor ez a gyerekeknek is természetes lesz. Befolyásolja őket pozitív irányban, hogy mennyire lesznek elfogadóak az új ízekkel, új ételekkel, mennyire lesznek nyitottak az egészséges táplálkozásra.

A kiegyensúlyozott táplálkozás alapja a rendszeres, napi ötszöri mértékletes, sokszínű és változatos étkezés, amelyre gyerekkorban a családi minta van a legnagyobb hatással.

Néhány gyerekekkel is elkészíthető finomság receptje:

 

Virágos jégkocka

Töltsük fel félig vízzel a jégkockatálcát és helyezzük a felszínére a virágot, virágokat, például levendulát, rózsaszirmot.  Ezután pár csepp vizet cseppentsünk a virágokra is. Fagyasszuk meg, legalább 12 órán át. Ismételten töltsünk rá vizet és tegyük vissza újra a fagyasztóba. Ezzel a módszerrel a jég közepében lesz a virág.

Limonádé

A limonádé az egyik legismertebb és legkedveltebb hűsítő, frissítő itala, amelyet változatos módon lehet elkészíteni otthon is a gyerekekkel együtt. A különböző szabadtéri rendezvényeken, piknikeken, születésnapokon is érdemes felszolgálni. Kirándulásokra, de a munkába is el tudjuk magunkkal vinni, ha kulacsban készítjük el, visszük el magunkkal.

Fő összetevői a citrom (lé), a víz és a cukor. Egy literhez általában 2-3 darab citrom levét szoktam felhasználni és 10 dkg cukrot adok hozzá, de ízlés szerint variálható.

Elkészítéséhez felhasználhatunk jeget, szörpöket, gyümölcsleveket, különböző gyümölcs- és zöldség darabokat, gyümölcspüréket, ehető virágokat (pl. bodza, rózsa, levendula), gyógy- és fűszernövényeket is (pl. menta, citromfű, vanília) és egyéb édesítőszereket is (méz, nyírfacukor, cukorszirup). Víz helyett ízesített ásványvízzel is kísérletezhetünk. Néhány ízletes párosítás: menta-eper-citrom, citromfű-bodzavirág-citrom, dinnye-citrom, málna-barack-citrom, levendula-citrom, menta-uborka-citrom, narancs-lime-citrom.

A vegyes gyümölcsös-virágos limonádékat érdemes egy napig állni hagyni a hűtőben, majd leszűrve fogyasztani. Ez idő alatt még jobban összeérnek az ízek.

Érdemes kipróbálni a színes limonádék elkészítését. Ehhez színes kristálycukorra lesz szükségünk, amelyet tetszőleges színű pár cseppnyi ételfesték segítségével tudunk befesteni. Egy kis maréknyi cukrot szoktam befesteni, amely hosszabb ideig is eláll, ha esetleg nem tudnánk mindent felhasználni. Ezután egy-két kis teáskanállal teszünk belőle a pohár aljába, majd hideg citromos vízzel felöntjük, megkeverjük és végül beleszórunk pár gyümölcsdarabot. Táborokban is el szoktuk készteni, mindig nagy sikere van. Ezt a változatot szörppel, vagy gyümölcslével is elkészthetjük, ekkor a gyermekeknek tetsző szilikonformában (pl. meseszereplő, szív, maci, építőkocka) fagyasszuk meg a citromlevet és a tetszőleges színű szörpöt vagy gyümölcslevet. A pohár aljára teszünk pár darabot a megfagyott darabkákból majd felöltjük hideg vízzel. Felszolgálás előtt a poharakat is díszíthetjük a színes kristálycukorral. Mártsuk kicsit a poharak tetejét hideg vízzel teli tálkába, majd a pohár vizes felületét forgassuk bele a színes cukorkákba. Gyümölcsszelettel is díszíthetjük.

Ha szívószállal szeretnénk elfogyasztani az elkészült finomságot, akkor ajánlatos a környezet védelme érdekében műanyagszívószál helyett inkább fémszívószállal vagy más természetes

anyagból (pl. papír, bambusz) készült szívószállal elfogyasztani.

 

Gyümölcslé – ivólé

 

Centrifuga, illetve prés segítségével számos italt készíthetünk gyümölcsökből, zöldségekből.

 

Hozzávalók:

 

2,5 kg friss alma

1,5 kg friss körte,citromsav

2,5-3 l víz,

3-5ek cukor vagy méz

 

Elkészítése:

 

 A gyümölcsöket megtisztítjuk, meghámozzuk, majd a magházukat is kivágjuk. A főzővízbe szórunk egy késhegynyi citromsavat, majd puhulásig főzzük. Ezután leturmixoljuk, ha szükséges, adhatunk hozzá a főzőléből. A ledarált gyümölcsöt öntsük egy nagyobb lábasba, adjunk hozzá 2,5-3 liter vizet, és ízesítsük ízlésünknek megfelelően mézzel vagy cukorral. Ismét adjunk hozzá egy késhegynyi citromsavat, és forraljuk fel. Közben alaposan mossuk ki az üvegeket, és szárítsuk is ki őket. A felforralt levet töltsük üvegekbe, zárjuk le, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

 

Almás turmix

 

Hozzávalók:

 

2 db alma

1 tk fahéj

4 dl tej

1 tk őrölt fahéj

 

Elkészítése:

Az almákat meghámozzuk, kimagozzuk, felkockázzuk, majd turmixgépbe tesszük a fahéjjal és a tejjel. Habosra turmixoljuk, és poharakba töltjük.

 

Epres-banános turmix

 

Hozzávalók:

 

1 db banán

10-15 db eper

2 dl tej

1 tk méz

 

Elkészítése:

 

A banánt felkarikázzuk, az epret megmossuk és kicsumázzuk. Turmixgépbe tesszük, hozzáadjuk a tejet és a mézet, és összeturmixoljuk. Lehűtjük, és poharakba töltve tálaljuk.

 

Téli zöldturmix

 

Hozzávalók:

 

2 marék magnélküli szőlő

3 mandarin

1 narancs

2 marék spenót

1 dl rizstej (joghurt)

2 ek chia mag (elhagyható)

 

Elkészítése:

 

Mossuk meg a gyümölcsöket, hámozzuk meg a mandarint, a narancsnak pedig facsarjuk ki a levét. Tegyük a szőlőszemeket, a mandaringerezdeket, a chia magot, a megmosott spenótot a turmixgépbe, öntsük rá a narancslevet és a rizstejet, majd alaposan turmixoljuk össze.

 

Almakompót

 

A kompót levét is felhasználhatjuk a vizek ízesítésére, illetve gyümölcssalátákhoz is.

 

Hozzávalók:

 

1 kg alma

1 darab citrom

1 darab fahéj (rúd)

3 darab szegfűszeg

2ek cukor, méz vagy édesítő

 

Elkészítése:

 

Az almát hámozzuk meg és vágjuk cikkekre. Annyi vízzel tegyük fel főni, ami épp ellepi, az alma úgyis ereszt még levet. A vízbe öntsünk bele a citrom levéből, tegyük bele a szegfűszeget és a fahéjat. Ízlés szerint tegyünk hozzá cukrot vagy édesítőt. Ha mézzel szeretnénk ízesíteni, akkor csak a legvégén tegyük hozzá, amikor már a kompót langyos, hogy a méz ne veszítse el a tápanyagait.

Amikor a gyümölcs kicsit áttetszőbb lesz, vegyük le a tűzről. A szegfűszeget vegyük ki belőle. Langyosan is finom, de aki hidegen szereti, tegye a hűtőbe néhány órára fogyasztás előtt.

 

 

Kinder csokis forrócsoki

 

Hozzávalók:

 

4 dl tej

2 kk. cukrozott kakaópor

4 szelet Kinder csoki

2 kocka étcsoki

tejszínhab

 

Elkészítése:

 

A hozzávalókat összefőzzük, majd ha egy picit hűlt poharakba adagoljuk. Tejszínhabbal

tálaljuk, amelynek tetejére szórhatunk csokireszeléket vagy pörkölt diót, mogyorót. Egy kis

rumaromával is ízesíthetjük. Ebből a mennyiségből két pohárnyi, bögrényi lesz.

 

 

A projekttel kapcsolatban további ötleteket olvashattok az alábbi oldalakon:

https://www.facebook.com/tanitobacsifakanallal/

 

 

 

Ha belekezdtek az alábbi projektbe, kérlek csatlakozzatok az alábbi csoportba:

https://www.facebook.com/groups/3132990637021093/about/

 

 

 

Felhasznált források:

 

https://egeszsegtal.hu/receptek/izesitett-viz-keszitese-hazilag/

 

https://sobors.hu/gasztro/folyadekbevitel-merteke/

 

https://www.21napalatt.hu/receptek/teli-gyumolcsos-zoldturmix/

 

https://igyteljesazelet.hu/fozzunk-egyutt?fbclid=IwAR0VI0omlRWtYVro5hqt0wvW2f06KMNCzDgmRbgU8gVDkNg0opXyJrF95rE