Ahol jó pedagógusnak lenni! 06-30/954-67-67 info@neteducatio.hu
cart

Kosár

L

Tudod, mi a szexting? Mit művelnek a gyerekek a neten?

Írta: Neteducatio Dátum: 2024. november 19.

Tudod, mi a szexting? Mit művelnek a gyerekek a neten?

Fegyverneki Gergő írása szülőknek és pedagógusoknak

 

Ha pedagógusként vagy szülőként ezt néha nehezen is értjük, a gyerekek bizony akkor is könnyen osztanak meg egymással képeket vagy videót magukról. El kell fogadnunk, hogy a képes, mozgóképes, vizuális csatorna lett az elsődleges kommunikációs formájuk. Kamaszkorban, amikor egyre nagyobb teret kapnak a párkapcsolati kérdések, az érdeklődésből és a kíváncsiságból fakadóan vagy a pozitív megerősítés reményében az interneten egyre gyakrabban cserélnek gazdát intim képek. A cyberromantikával azonban nagyon vigyázni kell: az is sérülhet, aki meztelen képet küld magáról, de az is, aki tárolja vagy továbbítja a felvételeket. Az intim képek küldözgetése ugyanis komoly lelki és büntetőjogi következményekkel járhat. Az interneten történő intim képküldözgetés olyannyira gyakori, hogy a jelenségnek már neve is van: szexting.

 

 

Gardedámoktól a bikinis szelfikig

 

A történelem során az ismerkedés koronként igen változóan alakult. Gondoljunk csak a gardedámokkal kísért lányokra, a legyezőkkel kódolt titkos üzenetekre, a táncrendre, a pad alatt fecnikre írt szerelmeslevelekre, az iskola háta mögött lopott puszira… Forog az idő kereke. Az internet az ismerkedés és a kapcsolódás új tereit és formáit szülte meg, amelyek sajnos gyakran a rosszindulatú vagy épp nem eléggé tudatos felhasználók miatt könnyen félre csúszhatnak.

Az aktuális trendek, a kortárs hatás, képesek nagyon befolyásolni a fiatalokat még akkor is, ha valahol érzik, hogy nem cselekszenek helyesen. Általában a fiúk kérik lányoktól ezeket a képeket, mert őszintén kíváncsiak, vagy szimplán szeretnék, ha a társaikhoz hasonlóan ők is birtokolhatnának ilyen felvételeket.

A lányok motivációja mögött is több minden húzódhat meg: szerelmesek a fiúba, ezért a bizalom jeleként küldik a sokat mutató fotót, de lehet megfelelési kényszer is akár a fiú, akár a kortársak felé. De arról is szó lehet, hogy fél a lány, ha nem küld magáról felvétel, akkor elveszti a fiút. A tényezők között lehet továbbá, hogy esetleg így próbál szeretetet és figyelmet kapni, de lehet elképzelhető olyan taktikai húzás is, hogy inkább ezeket a felvételeket nézze a kiszemelt fiú a felnőtt tartalmak helyett.

 

Fontos kulcsszavak és definíciók:

  • Szexting: Szexuálisan explicit üzenetek, képek vagy videók küldése vagy fogadása.

  • Grooming: Valakit manipulálni vagy kényszeríteni arra, hogy olyan online tevékenységekben vegyen részt, amelyek veszélyeztetik jólétét vagy biztonságát.

  • Discord: Egy közösségi média platform, ahol a felhasználók valós időben folytathatnak beszélgetéseket.

  • NPC (Non-player character): Olyan kifejezés, amely az egyén online jelenlétére utal, amely nem tükrözi valódi önmagát.

  • Figyelemgazdaság: Az a koncepció, amely szerint a figyelem és az elköteleződés értékes erőforrások, amelyek az online térben megvásárolhatók vagy eladhatók.

 

A cikk részlet Fegyverneki Gergő Digi dili az iskolában? című könyvéből

 

Fegyverneki Gergő: Digi dili az iskolában

Fegyverneki Gergő: Digi Dili Infografika plakát

Fegyverneki Gergő: Digi Dili Infografika plakátcsomag intézményeknek

 


ikonOlvasószoba

Mi a különbség a BTMN és az SNI között?

A BTMN és az SNI egyes kategóriáinak megkülönböztetése még a sokat látott pedagógusok számára sem mindig egyszerű kérdés. De mit is jelentenek a rövidítések pontosan?

Tovább olvasom »

Mi fán terem az erdőpedagógia?

Az erdőpedagógus egy különleges szakember, aki az erdész és a pedagógus szerepét ötvözi, és mindkét területből merít a munkája során. Az erdőpedagógus alapos biológiai tudással rendelkezik, de nem ...

Tovább olvasom »