Készítette: Csóka Éva
„Hold, szép holdacska,
szállj a tenyerembe!
Vajas kenyér vár terád,
itt van a zsebembe!
Űrparádé
Ezen a héten a Naprendszer kapja a főszerepet. A gyermekek körében sokszor hallhatunk kisebb beszélgetéseket arról, hogy ők most épp „űremberek”, asztronauták vagy „nincsenek is jelen, mert, épp űrsétán” vannak. Ezek az elcsípett szófoszlányok ösztönöztek arra, hogy alkotások, mesék, dalok által repüljük együtt a csillagok, bolygók világába. Segítségül hívtam néhány találós kérdést is, amelyek megbújnak itt is ott is.
„Úton megyen, nem poroz;
vízen megyen, nem csobog;
nádon megyen, nem susog;
eső éri, nem ázik,
ha fagy éri, nem fázik.
Mi az?” (Napsugár)
A Naprendszer-makettünkkel meglephetjük a gyerekeket. Amint észreveszik, kérdések tömkelegét zúdítják majd ránk. A környezeti nevelés során, természetesen a gyermekek életkorának megfelelően, beszélhetünk a bolygókról, neveikről, színeikről és olyan dolgokról, amelyek érdeklik a csoportba járókat.
Naprendszer (saját kép)
A csoportban lévő tárgyak közül kiválaszthatjuk azokat, amelyek formái leginkább hasonlítanak a bolygókra, csillagokra, rakétákra.
„Melyik úton nem járt még ember?” (Tejút)
Számos történetbe beleszőtték már az íróik, hogy hogyan is közelítsünk a kisgyermekek felé ebben a témában. Anyanyelvi nevelés kapcsán A Tejút című magyar népmesét
(Letöltés: https://www.facebook.com/136025199871314/photos/a-tej%C3%BAt-magyar-n%C3%A9pmeseegyszer-a-hajnal-elk%C3%BCldte-a-b%C3%A9rest-lisztet-lopni-hazafel%C3%A9-/1177007919106365/ Letöltés ideje: 2019.10.03.) és A Szél és a Nap című alkotást (Letöltés: https://egyszervolt.hu/estimese/a-szel-es-a-nap-nepmese-20110303.html Letöltés ideje: 2019.10.03.) választottam.
„Ki tud mindennap lába nélkül felkelni?” (Nap) (Letöltés: http://webovoda.blogspot.com/2009/07/talalos-kerdesek-fold-eg.html Letöltés ideje: 2019.10.03.)
A Napocska előcsalogatásához számos dal áll rendelkezésünkre, főleg, ha megérkezett a csapadékos időjárás. Néhányat elhoztam Nektek belőle. A jól ismert gyermekeknek szóló dallal kezdeném, ami nem más, mint a Süss fel nap (ÉNO 270). Miután ezt elénekeltük következhet, a Süss ki (ÉNO 219), Nap bácsi (VGYD 55) és a Csillag, csillag (VGYD 67) című dalocska.
„Ismerek két péket, de furcsák, nézzétek! Az egyik nappal süt, a másik éjjel süt, mégsincs kenyerük.„ (Nap és a Hold)
(Letöltés:https://www.csaladinet.hu/hirek/gyerekneveles/jatekok_zenek_foglalkoztatok/24139/25_aranyos_talalos_kerdes_gyerekeknek_ami_fejleszti_a_logikai_gondolkodast_es_a_szokincset Letöltés ideje: 2019.10.03.)
Ha pedig a csillagok köztük is jártunk, készíthetünk is róluk egy művet. A gyerekek számára készítsük el a formákat, hogy ők kedvükre ragaszthassanak, szabadjára engedve a képzeletüket, hogy az fejecskéjükben mi hol is foglal helyet.
Bolygók és csillagok (saját kép)
Ahhoz pedig, hogy minden bolygót körbejárjunk, húzzuk fel a hétmérföldes csizmánkat és repüljünk, repüljünk az űrlényecskék világába. Miután a csoportba járó gyermekek magukra öltötték a képzeletbeli űrruháikat, óriáslépésben közlekedve, akár törpejárásban, kúszva-mászva kerülgethetik és be is gyűjthetik a kis lényecskéket.
Űrlények (saját kép)
Lezárásul pedig egy utolsó:
“Mikor fekszel, ő akkor kél,
Egyszer egész,
máskor csak fél.
Nincs tüze,
mégis lámpás,
A vándornak mégis áldás.”
(Hold)
(Letöltés: http://kovacsneagi.qwqw.hu/?modul=oldal&tartalom=1112567 Letöltés: 2019.10.03.)
Mókás utazást kívánok Nektek!
Felhasznált irodalom
Forrai Katalin (2013): Ének az óvodában. Editio Musica Kiadó, Budapest
Asztalos Kata (2019): Világszép gyermekdalok. Neteducatio Kft. Budapest
Internetes forrás
https://kerekmese.hu/temak/bolygok-naprendszerben/
http://kiflieslevendula.blogspot.com/2017/02/a-naprendszer-projekt.html
http://kiflieslevendula.blogspot.com/2017/02/a-naprendszer-projekt.html
https://mindenovi.gportal.hu/gindex.php?pg=27866094&nid=45457934